(VIDEO) Filmi “Përse bie kjo daulle”!

1
1281

FILMI “PERSE BIE KJO DAULLE” (1969) | Kinematografia Shqiptare from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.

Filmi “Perse bie kjo daulle”
Prodhim i Kinostudios “Shqiperia e Re” – 1969

“Përse bie kjo daulle” është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1969.

Skenari: Ksenofon Dilo
Muzika: Feim Ibrahimi
Përmbajtja
Filmi është bazuar në romanin “Dasma” të Ismail Kadaresë. Katrina dhe Xhaviti, dy të rinj vullnetarë bien në dashuri gjatë ndërtimit të një hekurudhe dhe vendosin të martohen. Por babai i Katrinës, një malësor që e ka fejuar vajzën pa pëlqimin e saj, nuk mund ta pranojë këtë martesë. Ai shkon në ceremoninë e dasmës për të vrarë të bijën. Por ç’ndodh…?

INTERPRETOJNE:
Shkëlqim Basha … Soda Kaustike
Seit Boshnjaku … Shkesi
Timo Flloko … Xhaviti
Dhimitër Pecani … Rudi
Arben Shaka … Montatori Sulo
Albert Verria … Pijaneci
Gaqo Spiro … Gazetari
Mihal Stefa … Roja i Kantierit
Adelina Xhafa … Katerina
Lluk Kaçaj … I ati i Katrinës
Lazër Filipi … Drejtori
Xhulieta Doko … Vera
Mihal Popi … Një Fshatar
Violeta Manushi
Xhemal Myftiu
Gjon Karma
Asllan Vladi
Xhemil Tagani
Minella Borova
Albert Minga … Gazetari

Per nje info. me te detajuar shikoni skeden si me poshte:

______________
Kinematografia Shqiptare 2013-2022

1 COMMENT

  1. Mbi filmin “Perse bie kjo daulle” me vjen e natyreshme pyetja: si eshte e mundur qe emri i protagonistes se filmit, Adelina Xhafa, te vihet ne bisht dhe jo ne krye sikunder gjendet ne te gjitha sitet e tjera?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here