(VIDEO) FILMI “DUEL I HESHTUR”

0
2103

Filmi “Duel i heshtur”

____________________

Video 2 – vazhdimi i filmit

_____________________________

Filmi i Kinostudio “Shqiperia e Re” 
Duel i heshtur është film i metrazhit të gjatë i prodhuar nga Kinostudio “Shqipëria e Re” më 1967, i frymëzuar nga ngjarja e Heroit të Popullit Spiro Kote.

Regjia: Dhimitër Anagnosti,
Skenari: Nasho Jorgaqi,
Muzika: Nikolla Zoraqi.
Operator: Petraq Lubonja,
Operator zëri: Asim Raxhimi – Vangjel Leka.
Montazhi: Ismail Balla.
As/regjizor: Kristo Jorgji,
Operator i dytë: Faruk Basha,
Piktor kostumesh: Astrit Tota,
Piktor grimior: LLukan Bushi,
Brigadier ndriçimi: Veli Kastrati,
n/drejtor: Fuat Saraçi.
Drejtor i filmit: Teodor Siliqi.

Konsulent: Dashamir Ohri.

Ekzekuton orkestra simfonike e Radio – Tiranës dhe e kinostudios “Shqipëria e Re”, dirigjent: Ferdinand Deda.

INTERPRETOJNE
Rikard Ljarja… Skënderi
Ndrek Luca… Ramiu
Reshat Arbana… Selami
Bujar Kapexhiu… Pepini
Injac Saraçi
Fitim Makashi
Eglantina Kume
Avzi Hoxha

Përmbajtja e filmit
Ramiut i kërkohet nga një komandë e një flote të huaj, të dëshmojnë kundër qeverisë shqiptare në gjyqin e Hagës, se kanë minuar një rrugë detare, kanalin e Korfuzit. Në kantierin detar është e ankoruar një anije e flotës ushtarake e cila është për rimont. Rahmiu bën planin e largimit në bashkëpunim me Islamin dhe Pepinin, se si ta rrëmbejnë dhe të mund të largohen nga territori shqiptar. Skënderi, një nga marinarët është roje atë ditë, të cilin e gënjejnë me një pretekstin se një anije është në rrezik, dhe e marrin me vete. Ata i shpjegojnë arsyen përse duhet të largoheshin nga Shqipëria dhe kërkojnë që edhe ai të dëshmojë. Qëllimi i tyre dështon teksa ata luftojnë me marinar Skënderin, i cili përleshet me ata dhe arrin ta kthejë anijen përsëri në Shqipëri.

Me poshte skeda zyrtare e ketij filmi 


________________

Kinematografia Shqiptare nje faqe publike ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply