(VIDEO) FILMI “FUSHË E BLERTË FUSHË E KUQE”!

0
1289

 

Filmi “Fushë e blertë fushë e kuqe” prodhim i vitit 1984.
Regjia: Gëzim Erebara,
Skenari: S. Këlliçi, G. Erebara,
(C) Producent: Kinostudio “Shqipëria e Re”
Muzika: Aleksandër Lalo.

INTERPRETOJNE:
Xhevdet Ferri
Enver Dauti
Bep Shiroka
Ferdinand Radi
Minella Borova
Alfred Bualoti
Andon Qesari
Demir Hyskja
Shpëtim Shmili
Xhemil Tagani
Pandi Siku
Besnik Bisha
Vasjan Lami
Benon Lopari
Antoneta Papapavli
Rabie Hyka

Lufta e Dytë Botërore… Rinia antifashiste tërhoqi masa të gjera të popullit në fushat e futbollit duke i kthyer ndeshjet sportive në manifestime kundër pushtuesve. Të tilla ishin edhe ndeshjet e futbollit midis skuadrës amatore “Shprefeja” dhe skuadrës fashiste. Lojtarët shqiptarë dhe fansat e tyre përleshen me fashistët dhe e kthejnë fushën e blertë në një fushë beteje.

Skeda informative si me poshte:

_______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here