(VIDEO) Filmi “Kur zbardhi nje ditë”

0
1594

__________________________
Filmi “Kur zbardhi një ditë” është prodhuar në vitin 1971.
Eshte triptiku i pare shqiptare i prodhuar nga Kinostudio “Shqiperia e Re”

Është i përbërë nga tre pjesë: Armët, Ura, dhe Meçua.

Skenari : Anastas Kondo, Ksenofon Dilo
Operator : Petraq Lubonja
Muzika : Feim Ibrahimi
Producent :Kinostudio Shqipëria e Re.

Interpretojnë

Armët

Demir Hyskja……Shoferi Thoma Shpuza
Birçe Hasko……Sulo ballisti
Drita Bardhi……Gruaja e shoferit
Hasan Konçi……Llogaritari
Pandi Siku……Hamalli
Zija Grapshi……Tipografi
Ferdinand Radi……Tipograf
Skënder Plasari……Anëtari i njësitit gueril
Leka Krute……Ballist
Myqerem Ferra……Oficer ballist
Arqile Nesho……Ballisti 2
Nazmi Bonjaku……Komandanti i Ballit
Piro Sava……Profesori ballist
Luftar Veshi……
Vangjush Furxhi……
Andon Qesari……

Ura

Pandi Raidhi……Xha Loni
Rikard Ljarja……Komisari
Kadri Roshi……Kryetar i këshillit
Bexhet Nelku……Kapiteni gjerman
Adelina Xhafa……partizane
Mihal Stefa……
Albert Verria……Bakalli
Tonin Ujka……Arixhiu
Lavdie Bisha……Arixhofka

Meçua

Timo Flloko……Meçua
Gjyzepina Kosturi……Shërbyesja e manastirit
Kristaq Mitro……Partizani
Diana Panariti……Infermiere partizane
Piro Eshi……Partizan i plagosur
Kleopatra Skarco-Dokle……Mësuesja e partizaneve

Per nje informacion me te detajuar shikoni skeden si me poshte:
(Filmi Shqiptar 1957-1985 / Shtepia Botuese “8 Nentori” / Abaz T. Hoxha)

_____________________

Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

 


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply