(VIDEO) FILMI “MËSONJËTORJA”!

0
2301

 

Mësonjëtorja është një film i prodhuar nga
Kinostudio “Shqiperia e Re” në vitin 1979.

Regjia: Muharrem Fejzo,
Skenari: Natasha Lako,
Producent: Shqipëria e Re,
Muzika:
Limos Dizdari.

Përmbajtja e filmit
Dafina nje grua e re e shkolluar kthehet në qytet për të hapur shkollën e parë për vajzat. Ajo ndeshet me pengesat dhe intrigat e thurura nga kreu i Sanxhakut i cili kërkon rrugë të ndryshme për ta nxjerrë Dafinën nga qyteti. Për të ndaluar përpjekjet e saj për ngritjen e shkollës kleri përpiqet të helmojë dhe çkishërojë Dafinën. Shkollën e djegin. Xhaxhai i saj Stefan Bardhi luftëtari Kajo dhe çifti që e strehon Dafinën e ndihmojnë atë.

INTERPRETOJNE:
Roza Anagnosti … Dafina
Guljelm Radoja … Stefan Bardhi
Robert Ndrenika … Kosta
Ardian Cerga … Kajo
Petrika Riza … prifti
Valentina Caci
Thimi Filipi … xha Vani
Teodor Rupi
Marko Bitraku … Komandanti i xhandarëve
Renato Rapi … Andoni
Dhimitër Trajçe…
Selma Sotillari… Afërdita
Ema Shteto
Fabiola Karapici

Skeda e filmit si me poshte:

_______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply