(VIDEO) Filmi serial “Ishulli i Koraleve”!

0
401

SERIA 1-re | VIDEO SI ME POSHTE

______________________________________

SERIA E 2-te | VIDEO SI ME POSHTE

______________________________________

SERIA E 3-te | VIDEO SI ME POSHTE

______________________________________

SERIA E 4-te DHE E FUNDIT | VIDEO SI ME POSHTE

 

Kinematografia Shqiptare mundeson filmin serial “Ishulli i Koraleve” mjaft i njohur edhe nga spektatori yne nepermjet TVSH se kohes. Kopjen e ketij filmi kemi mundur ta gjejme nga nje transmetim i kanalit gjerman ZDF ne gjuhen gjermane me nje cilesi shume te mire te videos. Sidoqofte ne Gjermani ky film u shfaq i permbledhur ne 4 seri prej 9 qe ka origjinali. 

Ishulli i Koraleve është një serial televiziv për fëmijë, i përshtatur nga romani i shekullit të 19-të. me te njejtin titull te autorit skocez R. M. Ballantyne. Filmi prej 9 episodesh ishte një prodhim i përbashkët i Korporatës Australiane të Transmetimeve dhe Televizionit Thames. Ai u filmua në një vend në fshatin perëndimor të Samoanit të Salamumu dhe më pas në ishujt Whitsunday pranë bregut të Queensland në 1981.

Filmi u be shume i mire njohur gjate viteve `80-te duke u shfaqur ne shume shtete te botes. Ky film u shfaq edhe nga Radiotelevizioni Shqiptar TVSH. 

Ngjarja e filmit eshte marre në vitin 1840, dhe tema e tij përqendrohet në 3 djem nga Anglia dhe luftën se tyre për mbijetesë kur iu mbytet anija dhe perfundojne në një ishull të largët të Paqësorit. Jack (i luajtur nga Scott McGregor), Peterkin (i luajtur nga Nicholas Bond-Owen) dhe Ralph (i luajtur nga Richard Gibson) duhet të mësojnë të mbijetojnë vetë në ishull, pavarësisht nga karakteret dhe prejardhjet e tyre shumë të ndryshme. Pasi miqësohen me dy vendas në ishull, ata shpëtohen nga një ekip misionar anglez dhe të dy djemtë se  bashku me dy vendasit kthehen në Angli.

            

INTERPRETOJNE NE ROLE
Nicholas Bond-Owen — cunaku Peterkin
Richard Gibson — Ralph
Scott McGregor —  Jack
Gerard Kennedy — pirati Bloody Bill
Brian McDermott — pirati kapiteni Carver
Pele Teuila — banuesja e ishullit, Avatea
Uelese Petaia —  banuesi i ishullit Tararo
Peter Collingwood — Reverend McNab
Charles ‘Bud’ Tingwell — kapiteni Sir Charles Rover
Lyn James —  Lady Rover

Seriali pati premieren ne fillim ne televizionin Australian ABC-TV me 6 January 1983.

____________________
Mundesoi per shikuesin shqiptar online:
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply