(VIDEO) Filmi serial TV “Shigjeta e zezë”

0
1446

Filmi “Shigjeta e zezë” është një dramë televizive e prodhuar nga Rai në 1968: bazuar në romanin historik me të njëjtin emër nga Robert Louis Stevenson dhe me regji nga Anton Giulio Majano, ajo u transmetua në shtatë episode të dielave në mbrëmje në televizionin kombetar italian RAI, nga 22. Dhjetor 1968 deri më 2 Shkurt 1969.

Ishte një nga skenarët më të suksesshëm në televizionin italian: dashuria mes dy protagonistëve dhe lufta mes së mirës dhe së keqes në Anglinë e shekullit të 15-të, në fakt kanë magjepsur brezat e shikuesve.
Mjaft i njohur dhe i mirepritur edhe nga Televizioni Publik Shqiptar TVSH gjate viteve 80-te.

Skenari u xhirua midis korrikut dhe shtatorit 1968, në studion 3 të Rai në Milano dhe për pamjet e jashtme në Emilia dhe Piemonte, pikërisht parku i Monte Moria në zonën e Piacenzes, parku i Kalasë Dukale të Agliè në provincën e Torinos, dhe “ricetto di Candelo”, aso kohe në provincën e Vercellit. Disa nga kështjellat e parë në titullin e hapjes dhe të mbylljes, si dhe në skenat kalimtare, u filmuan në Skoci.

       

Përpjekja e produksionit ishte e jashtëzakonshme: një kastë e madhe, me aktorë të famshëm edhe në role të vogla, qindra ekstra dhe kostume, dhjetëra ambiente – jo vetëm të brendshme – të rindërtuara në studiot historike milaneze në Corso Sempione. Kostumet e Titus Vossberg ishin shumë të sakta, edhe nëse spektatorët nuk mund të vlerësonin ngjyrat e ndezura, duke qenë se skenari ishte xhiruar bardh e zi, siç ishte praktikisht i gjithë televizioni i asaj kohe. Kujdes i veçantë u tregua në skenat e luftimeve, me dhjetëra marifete të instruktuar nga Enzo Musumeci Greco, një mjeshtër armësh që mbikëqyrte duelet e shumta të shpatave, përleshjet në tribuna dhe rëniet e shumta nga kali.

Një veçori tjetër e Shigjetës së Zezë është se ajo ka shumë pamje të jashtme në krahasim me dramën mesatare të krijuar deri në atë pikë. Dhe në shpalljen e telenovelës, shtypi nënvizoi se xhirimet ishin bërë me kamerën inovative të atëhershme thecnic-cam, kamera me film për të marrë një përkufizim të tipit kinematografik. Ndër operatorët e jashtëm të xhirimit ishte një i ri Dante Spinotti, i cili më vonë u bë drejtor i fotografisë me famë ndërkombëtare.

Muzika e skenarit u punua nga Riz Ortolani. Kënga Shigjeta e zezë, e kënduar nga Leonardo dhe kori, është shkruar nga Sandro Tuminelli, i cili ka luajtur edhe rolin e njërit prej rebelleve te cetes.

Vargjet e kenges kane pak a shume kete kuptim:
Fëshpërit era, nata po afron / dhe pylli i zymtë behet kërcënues;
kalohet, por dridhesh nëse dëgjon një shushurimë / ndoshta është një shenjë lamtumire
që të jep jeta; nxire shpatën / nese zemra nuk te mban dot, sepse kjo është rruga
e jashtëligjeshëm qe kemi ndermarre

shigjeta e zezë / duke fishkëllyer, ajo përplaset / dhe i poshtri, qelbesira / të jep përshëndetjen nga kjo bote;
hajde vella, keta jane njerezit / që vlejne më pak se asgjë, sepse asgje ata nuk kane.
Por nëse fati / përmbys zgjedhën e tyre / do të lindë në mëngjes / një shigjetë e zjarrte
liria!

INTERPRETOJNE NE ROLE
Aldo Reggiani: Dick Shelton
Loretta Goggi: Joan Sedley
Arnoldo Foà: Sir Daniel Brackley
Glauco Onorato: Ellis Duckworth
Leonardo Severini: Bennet Hatch
Tino Bianchi: Sir Olivier
Gianni Musy: Will (i jashteligjeshmi) “Senzalegge”
Aldo Barberito: Bill
Sandro Tuminelli: Burt
Marcello Tusco: Harry
Giampiero Bianchi: Green
Giorgio Biavati: Chapper
Mauro Di Francesco: Robby
Agostino De Berti: Al
Claudio Ruffini: Alan
Franco Odoardi: Worth
Franca Parisi: Jane
Donatella Ceccarello: Meg
Lia Rho Barbieri: Beth
Milla Sannoner: Alicia Risingham
Adalberto Maria Merli: Richard, duka i Gloucester
Franco Mezzera: lord Foxham
Gianni Mantesi: lord Risingham
Alberto Terrani: lord Shoreby
Carlo Bagno: Clipsy
Ciccio Barbi: fshatar i Tunstall
Paride Calonghi: Nim
Mario Ferrari: Nick Appleyard
Attilio Corsini: ushtar i pare
Luciano Pavan: ushtar i dyte
Emilio Delle Piane: ushtar i trete
Sandro Moretti: Selden
Elio Crovetto: oste
Armando Alzelmo: Kondall, “peshkaqeni huamarrës”
Rino Silveri: klienti i parë
Dino Peretti: klienti i dytë
Leo Gavero: Saksen
Egisto Marcucci: Randolph
Fernando Pannullo: Gordon
Franco Moraldi: roja i parë
Gilfranco Baroni: i lenduari i pare
Enrico Carabelli: i lenduari i dyte
Mario Silvestri: i lënduari i tretë
Giuseppe Quadrelli: i lenduari i katërt
Rina Centa: Irma Maria
Grazia Bianchi: Kitty
Remus Varisco: Throgmorton
Elio Jotta: Carter
Piero Mazzarella: tregtari i parë
Roberto Paoletti: tregtari i dytë
Ottavio Fanfani: Frati
Valerius Augusto Soprani: Willmore
Gianni Solaro: mbrojtësi i parë
Piero Tordi: klienti i dytë
Guido Verdiani: mbrojtësi i tretë
Franco Tuminelli: klienti i katërt
Franco Ferrari: kupëmbajtësi
Bruno Vilar: një roje
Carlo Bonomi: 
Felice Leveratto: një roje
Aldo Suligoj: oficer
Mimmo Craig: Ross
Diego Michelotti: Norfolk
Carlo Hintermann: Catesby
Cip Barcellini: Hastings
Franca Mantelli: vajzë fshatare nga Tunstall
Sandro Borchi: pronari Marcello Tiller: kapiteni


SHIKONI TE GJITHA SERITE SI ME POSHTE

SERIA 1

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 1) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 2

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 2) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 3

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 3) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 4

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 4) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 5

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 5) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 6

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria 6) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.


SERIA 7 DHE E FUNDIT

Filmi serial “Shigjeta e zeze” (Seria e 7 dhe e fundit) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.

Aspekte nga filmi ne foto
   
   
   
   
     

16 shkurt 2023

_____________________

Mundesoi per spektatorin shqiptar on line “Kinematografia Shqiptare” ne aktivitet qe ne vitin 2013 

 


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply