(VIDEO) FILMI SHQIPTAR “TË PAFTUARIT”!

0
1405

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

FILMI SHQIPTAR "TE PAFTUARIT"! from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.

FILMI SHQIPTAR I KINOSTUDIOS
Të paftuarit eshte prodhim i vitit 1985. Skenari: Ismail Kadare,
Producent: Kinostudio “Shqipëria e re” , Muzika: Feim Ibrahimi.

Përmbajtja e filmit
Bazuar në romanin e Ismail Kadaresë “prilli i thyer”. prilli i vitit 1939 është muaji i mjaltit dhe në të njëjtën kohë një muaj tragjik për shkrimtarin Besian Vorpsi dhe të shoqen Diana. I tillë është ky muaj edhe për Gjorg Berishën i cili endet në malësi duke shijuar ditët e tij të fundit të lirisë. Sipas kanunit ai ka një muaj liri para se të ngujohet në kullën e tij. Jeta e Gjorgut rrezikohet sepse ai u hakmor për vdekjen e të vëllait.

Interpretojne:
Reshat Arbana – Mark Ukacjerra
Piro Qirjo – Gjorg Berisha
Mario Ashiku – princi
Timo Flloko – Martin Alushi
Violeta Dede – e shoqja e Martinit
Rajmonda Bulku – Diana
Vangjush Furxhi – Besian Vorpsi
Fatos Sela – Cezar Dibra
Guljelm Radoja – mjeku
Gjon Karma – polici
Lec Bushati – i ati i Gjorgut
Luan Qerimi – nëpunësi
Nefail Piraniqi – Ndreu
Viktor Bruçeti – topografi
Miriam Bruçeti
Kolë Kaftalli
Ndrek Shkjezi


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.