(VIDEO) FILMI “THIRRJA”!

0
2240

__________________________

(VAZHDIMI I FILMIT SI ME POSHTE)

 

Filmi “Thirrja” prodhim i vitit 1976.

Regjia: Fehmi Hoshafi,
Skenari: Kujtim Gjonaj, Ilinden Spasse,
Producent: Shqipëria e Re,
Muzika: Tahsim Hoshafi.

Interpretojne
Astrit Çerma…….. Kujtimi
Liri Lushi…….. Zoga
Ndrek Luca…….. Marat Bregasi
Albert Verria…….. Lec Kabashi
Nikolin Xhoja…….. Leka
Vangjel Heba…….. Prifti
Tinka Kurti…….. Mrika
Viktor Bruçeti…….. Pali
Lutfi Hoxha…….. Nue

Bazuar në romanin “Zjarre” të shrimtarit Sterjo Spasse Kujtim Morava shkon të punojë në një fshat shumë të prapambetur ku vepron ende kanuni. Kujtimi merr pjese në prishjen e kishave dhe të xhamive të cilat quheshin qëndra të mbështetjes së kanunit dhe të prapambetjes. Filmi bazohet në ngjarje reale të reformave partiake të fundit të viteve ‘60.

Per nje informacion me te detajuar shikoni skeden si me poshte:

Plotesim i skedes:
Ne kete film gjithashtu interpretuan edhe aktoret: Drande Xhaj (Lica); Agron Dizdari (i dashuri i Lices), Zyliha Miloti (gruaja qe sherben ne kishe); Fric Radovani (shfaqet ne fillim te filmit ne mbledhjen ku kuadrot i pergjigjen thirrjes per te pu nuar e jetuar ne fshat); Ndrek Prela (fshatar); Meropi Xhoja (gruaja e baces Leke); Lec Bushati (oficeri qe lajmeron helikopterin me zerin e dubluar te Zef Bushatit); Vitore Nino (gruaja e Ndues); Esma Agolli (gruaja e Vates, nena e Lices).
Gjithashtu kane interpretuar edhe aktoret qe nuk mund te identifikojme saktesisht emrat si ai i rolit te Markut, djalit te Mrikes (T. Kurti); Bardha (e fejuara e veterinerit); Sala; krushkamadhi dhe fshatarja Fata.

_______________________

Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here