(VIDEO) Filmi “Vëllezër dhe shokë”

0
745

FILMI “VELLEZER DHE SHOKE” from Kinematografia Shqiptare on Vimeo.

Filmi “Vëllezër dhe shokë” prodhim i vitit 1980.
Regjia: Dhimitër Anagnosti,
Skenari: Dhimitër Anagnosti,
Producent: Shqipëria e re ,
Muzika: Hajg Zaharian.

Viti 1941 lufta e Dytë Botërore. Filmi fillon me rikthimin e Vasos në fshatin e tij të lindjes. Ky komunist i ri i jep një kuptim tjetër protestave të fshatarëve kundra armiqve. Vëllai i Vasos Marko ëndërron të hakmerret kundrejt atyre që grabitën të fejuarën e tij dhe kjo hakmarrje është pjesë e një revolte të përgjithshme.

INTERPRETOJNE:
Eduart Makri……Vaso
Xhevdet Ferri……Marko
Anila Sula……e fejuara e Markos
Robert Ndrenika……Sokrati
Ilia Shyti……Halili Kryetari i Komunes
Viktor Çaro……Jani
Valentina Caci – Nena e Vasos
Thimi Filipi……Babai i Vasos
Prokop Mima……Kiço
Fane Bita – Krushku
Adem Gjyzeli……Thomai
Bujar Aqeriu – Avniu, shoku i Vasos
Fadil Kujovska……Ushtari italian
Gjovalin Hajati……Oficer Italian
Afrim Agalliu – Oficer italian
Petraq Xhillari……Prifti
Evis Bakllamja
Agim Shuke……Dhane Darta, tredhesi i gomereve
Vangjel Panazaqi
Misto Çoroka
Hajrie Rondo……Mara
Leonard Xhelili
Vasillaq Godo
Ilirjan Aliaj
Liza Hajati

Per nje informacion me te detajuar shikoni skeden si me poshte:

_______________________

Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply