(VIDEO) KOMANDANTI VIZITON SHQIPËRIN E MESME DHE TË JUGUT!

0
1023
 

Përshkrimi: Ne Myzeqe fshataret presin viziten e Enver Hoxhes. Ai u foli fshatareve te Myzeqese dhe vendosi kurora me lule ne varret e deshmoreve. Gjate vizites se tij ne Ballsh te Mallakastres, u thote fshatareve te ngrene kooperativa dhe me pas vendosin kurora ne varret e deshmoreve. Ne Vlore: pamje e qytetit, populli pret ardhjen e Enver Hoxhes. Bashke me delegacionin eshte edhe Pandi Kristo, Mehmet Shehu, Hysni Kapo, etj. Enveri i flet popullit, me pas vizitojne varret e deshmoreve. Ne qytetin e seres, ne Selenice, ai qendron te bisedoje me popullin. Pamje shtepish te prishura dhe makina te shkaterruara. Ne Kuç te Kurveleshit Enveri, pas fjalimit te rastit, shkon me nenen e Asim Zenelit ne varret e deshmoreve.

Permban viziten e Enver Hoxhes ne Gjirokaster ku vizitojne shtepine ku ka jetuar dhe shkollen ku ka studiuar ai. Me pas vizite ne Kelcyre, Permet, Berat, Korçe, Lushnje, Elbasan.

Permban viziten e E. H. ne Pogradec e Maliq ku festohet edhe tharja e kenetes se Maliqit. Ne kete feste merr pjese edhe Spiro Koleka dhe inxhiniere sovjetike. Me pas, vizite ne qytetin e Korçes dhe ne Vithkuq. Pas 17 ditesh vizita neper Shqiperi, delegacioni kthehet ne Tirane.

Operator: Mandi Koci, N. Lolin, Hamdi Ferhati

Montazhi: V. Nenadovic, M. Nano

Shënime: Me 29 shtator 1947, Enver Hoxha viziton qytete dhe qendra te ndryshme pune.
Regjia: Mandi Koci, operator realizues
Skenari: –
Muzika: L. Colja, formulim
Producent: Avala Film
Viti: 1947
Kohëzgjatja: 22 min.

AQSHF
__________________________
Kinematografia Shqiptare 2013-2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here