(VIDEO) LUFTON DJALI, LUFTON PLAKU, LUFTON MUJO ULQINAKU!

0
983

 

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Lufton djali lufton plaku lufton Mujo Ulqinaku
Përshkrimi: Pamje e portit te Durresit dhe qendres se tij. Monumenti i Mujo Ulqinakut. Pamje e pulebardhes duke fluturuar mbi det. Gravura e Ulqinit, qytetit te lindjes se Mujos dhe te luftrave te asaj kohe. Pamje e bregdetit. Gravura te Shkodres. Foto e Mujos. Dallget qe perplasen ne det. Foto e Mujos si marinar. Pamje e shtepise se tij ne Durres. Foto nga varferia e vendit pra çlirimit. Demostratat e ndryshme te popullit kunder politikes pro italiane te mbretit Zog. Krijimi i shoqerive te ndryshme. Me foto jepet fillimi i revoltres se popullit. Foto e Enver Hoxhes qe flet ne Shkoder para varrit te Çerçiz Topullit. Foto nga ardhja e kontit Çiano. Grupi i Korçes qe i jep kushtrimin. Pamje e dallgeve qe perplasen ne bregdet. Pergatitja kunder sulmit te Shqiperise nga forcat italiane. Ultimatumi i 2 Prillit. Populli duke kerkuar arme. Populli ne demostrate. Harta qe tregon pikat e revoltes popullore. Shperthimi i depos se armeve nga Mujo Ulqinaku e shoket e tij. Makina e Zogut qe largohet bashke me arin.

Fillimi i sulmit ne 7 Prill. Kronike e asaj kohe. Avionet dhe anijet ne bregdetin shqiptar. Pamje e mureve te kalase. Fillimim i zbarkimit. Rezistenca qe hasin nga shqiptaret me Mujo Ulqinakun ne krye. Foto te vendeve dhe deshmoreve qe u ngriten me arme ne dore kunder pushtimit italian dhe rane duke mbrojtur truallin shqiptar. Hyrja e forcave italiane ne Durres. Djali i Mujos, Hamit Ulqinaku duke pare nje sklupture ne ekspoziten e arteve figurative. Aviona dhe katera siluresh ne roje te kufijeve te atdheut tone.

Operator: Sokrat Musha

Bashkëpunëtorë: Dallandyshe Boboçi, Vangjel Leka
Regjia: Qerim Mata
Skenari: Moikom Zeqo, Bashkim Hoxha
Muzika: Mira Meçule
Producent: Kinostudio “Shqiperia e Re”
Viti: 1979
Kohëzgjatja: 13.48 min
(Info simbas AQSHF)

_______________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

 


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.