VIDEO PROFIL | DISA MINUTA ME KËNGËTARIN TELEMAK PAPAPANO!

0
1141

* * *

MINUTA MUZIKORE
Disa minuta me kengetarin Telemak Papapano:

1 – Ti mbjell pranvere
2 – Udhet kurre nuk flene
3 – Cel portokalli
4 – Dallandyshet
5 – Vit mbas viti ne Ksamil
6 – Deshirat marrin krahe

Njeri nga zerat e arte te mikrofonit shqiptar eshte edhe kengetari i fundviteve `70-te dhe i v. 80-te, Telemak Papapano. Me zerin i tij kumbues dhe melodioz ai do paraqitet para spektatorit per here te pare ne eventin me te rendesishem te muzikes se lehte shqiptare, ate te Festivalit te 16-te ne RTSH ne v. 1977, me kengen “Shoqet”. Ne v. 1980 i rikthehet ketij festivali ne edicionin e 19-te me kengen “Per jeten tone te re” ne duet me Elida Shehun si interpretues te dyte. Qe nga v. 1982 do te jete edhe nje pjesemarres i rregullt i Festivaleve , deri ne ate te edicionit te 27-te te v. 1988.
Me kenget e interpretuara nga ai, la mbresa tek artedashesi i cili e duartrokiti i emocionuar ne cdo event te muzikes shqiptare ku mori pjese.

Pjesemarrja ne Festivalet ne RTSH:
1 – F.16-te / 1977 – “Shoqet”
2 – F.19-te / 1980 – “Per jeten tone te re” (duet me Elida Shehun)
3 – F.21-te / 1982 – “Rruga jone” (duet me Gresa Doko)
dhe “Nje grusht dhe nga toka meme” (duet me Arta Babaramo)
4 – F.22-te / 1983 – “ Ne blerimin e brezave” (duet me Mimoza Kajmenin) dhe “Jam i yti o toka meme” (duet me Dhimiter Dushi)
5 – F.23-te / 1984 – “ Ne punetoret e drites” dhe
“Sirena e lumturise”
6 – F.24-te / 1985 – “Cel portokalli”
7 – F.25-te / 1986 – “Deshirat marrin krahe”
8 – F.26-te / 1987 – “I ri gjithmone”
9 – F. 27-te / 1988 – “Udhet kure nuk flene”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here