(VIDEO PROFIL) MINUTA MUZIKORE ME KËNGËTARIN PËLLUMB ELMAZI!

0
1461

 

Nga rubrika “Zera te arte te mikrofonit” kesaj rradhe ju ftojme ne disa minuta me kengetarin e mirenjohur korcar Pellumb Elmazi.
Disa nga kenget e shkeputura nga repertori i tij i larmishem.
1 – BLERIM DHE DRITE
2 – CILTERSI (duet me Jolanda Dhamo)
3 – PRANVERE DHE DRITE (duet me Miga Hysi)
4 – STACIONI ME I RI”
5 – TOKE PLOT BEGATI
6 – PER TY O NENE (realizuar ne vitin 2010 ne New York)


Nje nga zerat me te spikator te mikrofonit te kenges ne muziken e lehte eshte edhe korcari Pellumb Elmazi, i cili ka kontribuar ne kete zhaner te artit per me shume se 50-vjet. Nder te tjera qe nga viti 1977 – 1992 ka qene edhe pjesetar i estrades profesioniste te qytetit te Korces ku lindi dhe u be artist.
Prej shume kohesh jeton dhe punon ne New York ne Amerike. Ne vitin 2010 ai ka realizuar albumin muzikor « Rikthim » , pikerisht ne « Alba Music Studio » te New York , ne bashkepunim me « Supreme Sound Studio » te New Yersey. Eshte nje CD me nje permbledhje te kengeve qe e kane shoqeruar ate gjate karrieres dhe sigurisht edhe me hite te reja si psh kenga dedikuar qyetit te tij « Malli per Korcen » .

Disa nga kenget e tij : « Blerim dhe drite »;« Mes jush »
« Toke plot begadi »; « Ciltersi » (duet me J. Dhamo)
« Ngrohtesi » (duet me M. Hysi);« E dua nje shok »
« Sonte kemi feste »;« Stacioni me i ri »
« Vitet e rinise »; « Per ty nene »
« Te kerkoj » (2010); « Malli per Korcen » (2010)
« Nje dite ne New York » (2010); « Kur te me mungosh ti »
__________
Publikuar me pare ne faqen  Kinematografia Shqiptare – Facebook ne nentor 2016. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here