(VIDEO) “Qytet i njëmijë dritareve”!

0
662

 

Qyteti i 1000 dritareve
Përshkrimi: Pamje e maleve, luginave, lumi ku nje djale i vogel peshkon me grep. Qyteti zgjohet, nje vajze hap penxheret, punetoret nien per ne pune. Punetore punojne ne ndertim. Shtepi te reja banimi, femijet shkojne ne shkollen e re. Ne nje kopesht lozin femijet e vegjel. Nje piktor pikturon qytetin e Beratit. Kalaja e Beratit per te cilen jane thurur shume legjenda, nje nga te cilat eshte ajo e dy kreshnikeve Tomorri dhe Shpiragu. Dy vellezer qe u dashuruan me bukuroshen Fate. Te dy kreshniket u vrane me njeri tjetrin dhe si denim perendia i ktheu ne male dhe bukuroshen Fate e ktheu ne nje shkemb qe sherbeu si themel per kalane. Ndersa lumi qe kalon neper Berat thuhet se eshte formuar nga lotet e Fates. Pamje te mureve gjigande te kalase se Beratit e cila eshte ndertuar ne shelukkin e IV para eres se re nga fisi ilir i Desareteve. Ndersa muret e tjera jane ndertuar ne shekullin e 13 nga dhespoti Mihal Engjell Komneni.

Fillon me pamje nga kalaja e Osumit dhe nga Myzeqeja. Pjese nga filmi “Skenderbeu”. Kisha e shen Merise Vllahernes, shek 14. Kisha e shen Triadhes, shek 14. Ne faqen shkembore te kalase eshte nertuar kisha e shen Mehillit. Kishat jane te pikturuara nga piktoret tane. Nje epitaf i mbuluar me fije argjendi, punuar nga Gjergj Araniti ne vitin 1313 nen sundimin e Balshajve. Kishat jane punuar me mjeshteri nga mjeshtra vendas me skalitje artistike. Rrugicat e Kalase, ura e ndertuar nga Kurt Pasha. Pamje e lagjes Mangalem. Grate ne rrugicat e Mangalemit dhe perpara portave duke pire kafe ose duke qendisur.

Grate mbushin uje ne cezmat dhe thurin corape. Shtepi beratase. Dhoma e shtruar me mindere, musandra te skalitura me dru, oxhaku dhe tavani i skalitur. Muzeu ku ruhen veshjet e punuara me ar. Rrip prej argjendi, nallane te punuara me sedef. Nje plake doreon ne muze rrobat e saja te nuserise. Mbremje. levizje ne qytet.

Operator: Hamdi Ferhati

Bashkëpunëtorë: Vasil Lalo, Koco Tollko
Regjia: Marianthi Xhako
Skenari: Marianthi Xhako
Muzika: Ismail Balla, formulim
Producent: Kinostudio “Shqiperia e re”
Viti: 1959
Kohëzgjatja: 23 min.

______________________
Kinematografia Shqiptare 2013 – 2021

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here