ZËRA TË ARTË | ALIDA HISKU – “DASËM NË FSHAT”!

0
821

 

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT TE KENGES
“Dasem ne fshat” – Alida Hisku

Muzika: Agron Xhunga
Teksti: Ismail Kadare
Interpretuar ne Festivalin e 14-te te Kenges ne RTSH – 1975

O tek obori i nuses tone
o vene e vine krushq e dasmore
Kercen dahirja e hidhet vallja
ce tundin shamine keta djem e vajza

Martohet mesuesja nje traktorist merr
me urim gjithe fshati\ ne kete feste
mesuesja po martohet o me traktorist
gezon i gjithe fshati socialist

Kengen e percjellin lart
pylli edhe mali i larte
vallen sec e hedhin sot
grate edhe burrat tok
po gezon i gjithe fshati
dhe uron ne kete feste

___________________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.