ZERA TË ARTË | TONIN TËRSHANA – “QESHU VOGËLUSHI IM”

0
347

 

ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT TE KENGES
TONIN TERSHANA – “QESHU VOGELUSHI IM”

Muzika: Bepin Pici
Teksti: Petraq Qafzezi
Interpretuar ne Festivalin e 4-te te Kenges ne Radiotelevizion – 1965

Fishekzjarre ne qiellin blu,
po ndicon sonte kudo,
qesh voglush i nenes qesh…
qesh ti sonte mos pusho..

Sa gaz ndjej ne shpirtin tim,
kur dy dockat lart i ngre,
dhe buzqesh voglushi im,
si nje qiell pa re.
Nga ngjyrat qesh
po asgja nuk di voglushi im…

Por kur te ritesh ti
o shpirt do te mesosh
se nga kjo dite
plot drit e melodi
e vetem syte e tu
shkelqejne marin drite

Fishekzjarre ne qiellin blu,
po ndicon sonte kudo,
qesh voglush i nenes qesh…
qesh ti sonte mos pusho..

Sa gaz ndjej ne shpirtin tim,
kur dy dockat lart i ngre,
dhe buzqesh voglushi im,
si nje qiell pa re.

Nder syte e tu
o vogelushi im
sonte gjej gezim
Celu vete pa kufi
ku do te ecesh ti
gjej lumturine
qe do te te ndjek nga pas
cdo gje sot e gjej
per tek syte e tu.

__________________

Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply