Drita Pelinku (1926-2013), aktorja e papersëritshme që nuk i vjen më skenës shqiptare.

Drita Pelinku 3 Dhjetor 1926 - 2 Tetor 2013. Ne plejaden e shquar te aktoreve qe themeluan...

(VIDEO) DRITA PELINKU “NJE JETË….SHUMË DASHURI”!

0
  YJE TE SKENES SHQIPTARE Drita Pelinku - "Nje jete.....shume dashuri" Dokumentar dedikuar...

Foto galeri e filmit “Agimet e stinës së madhe” | 40...

0
ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR - TELEVIZIV Filmi televiziv me 5 seri "Agimet...

Dedikuar një Ikone të aktrimit | Drita Pelinku (1926-2013)

0
Bashke bisedim me Drita Pelinkun, Ikona e aktrimit shqiptar. Në atë tre...

Video batuta | Hë, hë! Femra more djalë, femra……

0
Interpretim i aktores Drita Pelinku ne rolin e halles ne filmin...

Filmi televiziv “Një natë nëntori” | 42 vjet që nga shfaqja!

0
ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR TELEVIZIV 42 vjet me pare pikerisht me...

Shkrimet e fundit për Kinemanë & Sportin

(INTERVAL MUZIKOR) AVNI MULA | “VALSI I LUMTURISE”

ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT Avni Mula - "Valsi i lumturise" Muzika: Avni Mula Teskti: Luigj Gurakuqi Interpretuar ne Festivalin e 4-te te Kenges ne RTSH -...

FATOS HAXHIRAJ | PROFIL!

Aktori dhe rregjizori  i mirenjohur i skenes shqiptare, lindi në Tiranë më 4 janar të vitit 1943 .Ai eshte pjesë e një plejade të...

KADRI ROSHI | I PATJETËRSUESHËM SA VETË PERJETËSIA !

Kadri Roshi është i patjetërsueshëm sa vet përjetësia! Ky mjeshtër i madh u bë shkollë e aktrimit shqiptar…. “Arti nuk është kopjim mekanik i realitetit,...

ARQILE NASHO | PROFIL!

Aktor i teatrit "Petro Marko" - Vlore! U linde ne Vlore me 4 janar 1943. Mbasi mbaron Insitutin e Larte te Arteve ne vitin 1965...

FAQE ALMANAKU | 4 JANAR

FAQE NGA ALMANAKU! Data 4 janar shenon lindjen e kater artisteve te medhenj te artit te skenes. Linden aktoret, Kadri Roshi "A.P" (1924-2007); Arqile Nasho...

(FOTOBATUTA) Sali efendi, te paçim sa malet dhe na rrofsh perjete….

...sepse edhe qetesine na e ruan edhe shtepite na i shpeton nga zjarri, edhe bagetite po na i shton e na i shumone. Edhe...

“TORINO” E MADHE | RREZIMI TRAGJIK I MBULUAR ME MISTER!

4 Maj 1949 i mallkuar | "Torino e madhe" Kush ishte ai qe vendosi te ndryshonte itinerarin e mberritjes nga Milano ne Torino ? Ndoshta...

ROLI I FEMIJEVE NE KINEMANE SHQIPTARE

ROLI I FEMIJEVE NE KINEMANE SHQIPTARE! Kolazh me role te interpretuara nga femijet ne filmat e ndryshem shqiptare. Fragmente nga filmat per femije dhe roli...

(TEATRI NE RADIO) “DOKTORI PACIENT”

"DOKTORI PACIENT" Radiodramatizim i vitit 1978, shkruar nga Ruzhdi Pulaha Regjia: Sulejman Dibra Interpretojne aktoret e Teatrit Popullor: Bujar Lako Kadri Roshi Drita Haxhiraj Andon Qesari Andon Koco Valter Gjoni Margarita Xhepa Esma Agolli Ema Qazimi Pirro...

(TEATRI NE RADIO) “BASHKESHORTET”

"BASHKESHORTET" Simbas romanit te Elena Kadarese . Shkruar per teater nga Alfred Bualoti Redaktor: Dashnor Kokonozi Interpreton trupa e Teatrit Popullor: Yllka Mujo ....Shpresa Agim Qirjaqi....Iliri Xhevrie Kapllani....Teuta Margarita Xhepa....Nena e Shpreses Qenan...

Shkrime në fokus

Komentet e fundit

error: Content is protected !!