Bota – FIFA World Cup

BOTA - FIFA WORLD CUP

1982 | Përplasja Shumaker – Batiston në gjysmëfinalen me dramatike të Kupës së Botës!...

RFGJ-France 3-3! I Eshte njera nga gjysmefinalet e Kupës së Botës e luajtur të premten e 8 korrikut ne Sevilje, ne mes Francës dhe Gjermanisë Perendimore, e cila rezultoi te jete njera nga sfidat më ikonike...

1974 | Zaire, Mobutu, kërcënimi, Brazili dhe goditja e lirë.

0
Histori te ndryshme nga Kupa e Botes! “ATA E MBYLLEN HOTELIN PËR TË GJITHË GAZETARËT DHE THANË SE NËSE HUMBASIM 0-4 KUNDER BRAZILIT, ASNJË NGA NE NUK MUND TË KTHEHET NË SHTËPI”!!! Kjo qe do tregojme...

(VIDEO) 1964 | Ndeshja e parë deputuese e Kombëtares për Kupën e Botës..

0
Eshte e diele, 24 maj 1964. Ne stadiumin e Roterdamit “De Kuip” ne pranine e 31.000 shikuesve zbresin ne fushen e gjelbert Holanda dhe Shqiperia. Per Kombetaren tone kjo eshte ndeshja e pare zyrtare ne...

Pas njëzet vjetëve, gjyqtari Byron Moreno dhe ndeshja Itali – Kore!

Gjyqtari i shume perfolur i ndeshjes Itali-Kore ka dhene nje interviste kohet e fundit ne gazeten italiane sportive “Gazzetta dello Sport”! Arbitri që ishte protagonist i eliminimit të “Azzurri” në Botërorin 2002 tregon për kete...

Kulmi ! Çmenduri! E pabesueshme! | Italia jashtë botërorit!

Nga Anglia vijne edhe ngacmimet e tifozeve angleze qe u gezohen eliminimit te Italise : ”It`s coming Rome” ?  “ You are staying Rome”!  Italia eliminohet nga Maqedonia, dhe për të dytën herë radhazi nuk shkon...

(VIDEO) Retrospektivë Italia `90 | Poloni – Shqipëri, goli në min. 78-të i jep...

0
Poloni – Shqiperi, goli ne min. 78-te i jep fund rezistences shqiptare! Eshte 19 tetor 1988, data qe shenon fillimin e eliminatoreve per zonen europiane. Kombetarja Shqiptare starton ndeshjet e saja per boterorin Italia `90...

Raundi final i ndeshjeve eliminatore për zonën europiane | 14-15-16 nëntor 2021.

0
Dita finale e ketyre eliminatoreve, raudni i 10-te ne grupe per zonen e Europes. Fitore ngushelluese e Shqiperise ndaj Andorres vetem 1-0 dhe ate me penallti! Bie ne sy fitorja e Anglise 10 – 0 ndaj...

Raundi i 9-të i ndeshjeve eliminatore për zonen europiane | 11-12-13 nëntor 2021!

0
Raundi i 9-te i turneut eliminator per Kupen e Botes. Shqiperia kesaj radhe jo vetem qe zhgenjen por ishte e shperfyturuar. 5-0 e turpshme per vete faktin si u luajt ndeshja sidomos 30 minutat e para....

Raundi i 8-të i ndeshjeve eliminatore! Shqiperisë nuk i mjafton vetem deshira!

Shqiperisë nuk i mjafton vetem deshira! E marte: 12 tetor 2021 GR I Shqiperi – Poloni 0-1 / Angli – Hungari 1-1 / San Marino – Andorra 0-3 Shpresat për te vajtur ne finalet e Kupës se Botës...

Shqiperia, fitore e çmuar 1-0 në Budapest në raudin e 7-te të eliminatoreve! E...

Raundi i 7-te i ndeshjeve eliminatore per zonen europiane u zhvillua ne datat 8-9 tetor 2021. E shtune, 9 tetor GR I Andorra – Angli 0-5 / Hungari – Shqiperi 0-1 / Poloni – San Marino...

7-8 shtator 2021 | Raundi i 6-të i ndeshjeve eliminatore për zonen europiane |...

0
E marte 7 shtator Holanda e poshteron Turqinë. Super Danimarka me gola “italianë”, mirë Franca dhe Kroacia. "Portokallinjte” e van Gaal fitojne 6-1 kunder turqve; Nje dy golesh i Griezman ndaj Finlandes i jep 2-0...

Brazil – Argjentinë, sfida e madhe e futbollit latino-amerikan e ndërprerë mbas 6 minutave...

0
E pabesueshme. Brazili dhe Argjentina luajnë vetëm 6 minuta në ndeshjen për kualifikueset e Kupes se Botes në Katar 2022. Pastaj ndodh diçka që nuk është parë kurrë më parë: policia braziliane pushton fushën...