Bota – UEFA European Championship

BOTA - UEFA EUROPEAN CHAMPIONSHIP

(ARKIV) ÇEREKFINALET E KAMPIONATIT EUROPIAN-1972 | SFIDA ANGLI – RFGJ!

Angli – RF Gjermane 1-3 (0-1). 27’ Uli Hoeness 0-1, 78’ Francis Lee 1-1, 84’ (pen) Günter Netzer 1-2, 88’ Gerd Müller 1-3. Gjyqtar: Robert Helies (FRA). Spektatore: 100.000 Me fitoren 1-3, futbollistet gjermanoperendimor moren revanshin per...

EURO 2020 | ITALIA, KAMPIONE E EUROPËS!

0
Mbyllet keshtu sipari i ketij edicioni te kampionatit europian, qe ishte programuar te zhvillohej vitin e kaluar, me Italine kampione, fituese e trofeut mbas 53 vjeteve qe nga viti 1968. Fituese edhe pse mbas...

Euro 2020 | Gjysmëfinalet!

Gjysmefinalja e pare: Itali – Spanje! Ndeshje e veshtire per italianet qe shfaqen nje fizionomi loje krejt tjeter nga sa u pa ne kete Europian. Skuadra “azzurra” vuajti shume sidomos ne pjesen e pare dhe...

Euro 2020 | Çerekfinalet, Italia dhe Anglia mbesin pretendetët kryesore për titull.

Beteje ne Mynih, skuadra “azzurra” eshte e mrekullueshme. Magjite te Bareles dhe Insinjes bashke me nderhyrjet e shkelqyera te portierit Dunarumma, bejne qe italianet te mposhtin Belgjiken dhe te hidhen ne gjysmefinale. Shenon Lukaku por...

Euro 2021 | Pas 55 viteve, Anglia më në fund eliminon gjermanët …….

Mbas shortit te hedhur u tha se Grupi "F" ishte grupi i hekurt me Gjermanine, Francen, Portogaline dhe Hungarine. Dy kampione bote dhe nje kampione europe sfidonin njera tjetren. Ne pamje te pare ashtu...

Euro 2020 – Raundi i 16-es | Dramë dhe emocione në sfidën France...

0
Mireupafshim Mbappe`. Gabon ne penalltine vendimtare dhe Zvicera dergon ne shtepi Francen, kampionet e botes ne fuqi mbas serise se penalltive. Nje ndeshje per te cilen do te flitet gjate sepse shenon eliminimin e kampioneve...

Euro 2020 – Raundi i 16-es | Eliminohen Holanda dhe Portugalia!

0
Nuk vonon dhe ja tek vjen edhe surpriza e pare e ketij europiani. Holanda jashte! Republika Ceke kalon ne cerekfinale e shtyre nga sulmuesi i saj ish romanisti Patrick Schick. Do te jete pikerisht Schick...

Euro 2020 – Raundi i 16-es | Itali – Austri 2-1 (120`)

0
26 qershor 2021 Faza e eliminimeve direkte fillon me sfiden Itali-Austri ne stadiumin mitik por te rinovuar te “Wembley” Nje ndeshje e veshtire per “azzuri” qe e kishin menduar ndofta ndryshe kundershtarin. Italianet luajne mire per...

Euro 2020 | Mbyllen ndeshjet e fazës së parë në grupe!

0
Valsi i te medhenjve. Pas ndeshjeve ne grupe pame deri ketu nje kampionat te nje niveli te mire dhe disa ndeshje te bukura, ku perfaqesueset me emer ne pergjithesi nuk zhgenjyen. Gjermania dhe grupi i hekurt Gjermanet...

EURO 2021 | Rast i jashtëzakonshëm! Eriksen, luftë për jetën: nga frika në lehtësim,...

0
Mesfushori i Interit u shemb ne toke vetvetiu në minutën e 43-të të ndeshjes midis Danimarkës së tij dhe Finlandës. Pastaj, masazhi i zemrës, heshtja e stadiumit, 12 minuta për ta shpëtuar, nxitimi për...

EURO 2021 | E hap Italia me një 3-0 bindës!

0
Ja menjehere Italia fitore me nje 3-0 qe nuk e kemi pare ndonjehere ne kampionate qofshin keto europiane apo boterore! Ne mes tjerash ajo vendos edhe nje rekord, askush nuk ka fituar me rezultat te...

UEFA 2021 | Kampionati Europian i Futbollit!

0
Starton kampionati europian i futbollit, i planifikuar te behej vjet dhe i shtyre per arsye qe tashme njihen boterisht te pandemise Covid 19 qe ndryshoi rrjedhen e jetes jo vetem ne sport. UEFA vendos organizimin...