Bota

BOTA

Tragjedia e “Heysel” që nuk ndaloi dot zhvillimin e ndeshjes!

Ngjarje nga fushat e futbollit dhe histori kampionesh te pa ngjashme njera me tjetren. “The show must go on”, titullohet nje kenge e grupit legjendar “Queen” e shkruar nga kitaristi i ketij grupi Bryan May...

1982 | Tragjedia e fshehur e stadiumit “Lenin” të Moskës!

0
Tregime dhe deshmi te topit te futbollit! Ngjarje dhe kampione pa ngjashmeri ne mes tyre. Nje ftohte i acarte! Akull dhe debore! Eshte viti 1982! Stadiumi “Lenin” ne Moske eshte pothuajse fshehur nga debora, por edhe nje...

Roberto Rohas dhe fishekzjarri i mistershëm që ndriçoi fushën e “Marakanas”!

0
Kjo eshte rubrika: “Ngjarje dhe deshmi te topit te futbollit. Histori te ndryshme te kampioneve ne sport pa ngjashmeri ne mes tyre” Prolog! Kjo qe do te tregojme si me poshte eshte njera nga netet me...

Skandali Juventus | Mashtrime financiare: masa kundër, vetëm -15 pikë në renditje!!

0
Juventus denohet per mashtrim financiar me vetem -15 pike duke i shpetuar faktikisht denimeve me te rrepta si renia ne Serie “B” dhe perjashtimi nga Champions League, kur behet fjale per krime te tilla! Akuza:...

Edson Arantes do Nashimento-Pele` (1940-2022), lojtari më i mirë i kohës së tij.

0
Nje homazh per “O Rei” , njerin nga lojtaret me te medhenje te futbollit te kohes se tij, (por jo me i miri i tere kohrave), figura dhe kontributi i te cilit meriton nderim...

Histori kampionësh | Rudolfo Volk qëndërsulmuesi që u bë portier…

0
Kjo qe do te themi si me poshte eshte historia e trishte e nje kampioni te madh pa nje te kaluar dhe pa nje te ardhme! Hyrje Rudolfo Volk! Mbase pak e njohin kete emer megjithese...

Histori Kampionësh | Hugo Gatti, 1-shi i portës argjentinase!

0
Hugo Gati “Ujku”, “Kryqezimi”, “Dorezimi”, “Fitore”, keto jane disa nga emerimet qe e perkufizojne ate! Do ta quajne “El loco”, i cmendur! Tamam i cmendur mund te quhet nje portier i tille qe per te ndalur...

1982 | Përplasja Shumaker – Batiston në gjysmëfinalen me dramatike të Kupës së Botës!...

RFGJ-France 3-3! I Eshte njera nga gjysmefinalet e Kupës së Botës e luajtur të premten e 8 korrikut ne Sevilje, ne mes Francës dhe Gjermanisë Perendimore, e cila rezultoi te jete njera nga sfidat më ikonike...

1974 | Zaire, Mobutu, kërcënimi, Brazili dhe goditja e lirë.

0
Histori te ndryshme nga Kupa e Botes! “ATA E MBYLLEN HOTELIN PËR TË GJITHË GAZETARËT DHE THANË SE NËSE HUMBASIM 0-4 KUNDER BRAZILIT, ASNJË NGA NE NUK MUND TË KTHEHET NË SHTËPI”!!! Kjo qe do tregojme...

(VIDEO) 1964 | Ndeshja e parë deputuese e Kombëtares për Kupën e Botës..

0
Eshte e diele, 24 maj 1964. Ne stadiumin e Roterdamit “De Kuip” ne pranine e 31.000 shikuesve zbresin ne fushen e gjelbert Holanda dhe Shqiperia. Per Kombetaren tone kjo eshte ndeshja e pare zyrtare ne...

Foto e ditës | Italia, kampione e botës në Volejboll pas… 24 vjetësh!

0
FIVB | Edic. 20-te i Kampionatit Boteror te Volejbollit ne Poloni dhe Sloveni – 2022 U zhvillua ne datat 26 gusht – 11 shtator ne tre qytete: Gliwice; Katovice dhe Ljubljana Skuadra “azzurra” e meshkujve ne...

Foto e ditës: Italia eliminon Serbinë në Basketboll, 94-86!

0
Te rralla ne sport | Histori kampionesh Italia e basketbollit te meshkujve “luan mendsh” dhe eliminon nga kampionati europian favoritet numer 1, Serbine! 94-86!!! Eshte raundi i 16-teshes per Kampionatin Europian te Basketbollit qe po zhvillohet...