Bota

BOTA

Histori Kampionësh | Hugo Gatti, 1-shi i portës argjentinase!

0
Hugo Gati “Ujku”, “Kryqezimi”, “Dorezimi”, “Fitore”, keto jane disa nga emerimet qe e perkufizojne ate! Do ta quajne “El loco”, i cmendur! Tamam i cmendur mund te quhet nje portier i tille qe per te ndalur...

1982 | Përplasja Shumaker – Batiston në gjysmëfinalen me dramatike të Kupës së Botës!...

RFGJ-France 3-3! I Eshte njera nga gjysmefinalet e Kupës së Botës e luajtur të premten e 8 korrikut ne Sevilje, ne mes Francës dhe Gjermanisë Perendimore, e cila rezultoi te jete njera nga sfidat më ikonike...

1974 | Zaire, Mobutu, kërcënimi, Brazili dhe goditja e lirë.

0
Histori te ndryshme nga Kupa e Botes! “ATA E MBYLLEN HOTELIN PËR TË GJITHË GAZETARËT DHE THANË SE NËSE HUMBASIM 0-4 KUNDER BRAZILIT, ASNJË NGA NE NUK MUND TË KTHEHET NË SHTËPI”!!! Kjo qe do tregojme...

(VIDEO) 1964 | Ndeshja e parë deputuese e Kombëtares për Kupën e Botës..

0
Eshte e diele, 24 maj 1964. Ne stadiumin e Roterdamit “De Kuip” ne pranine e 31.000 shikuesve zbresin ne fushen e gjelbert Holanda dhe Shqiperia. Per Kombetaren tone kjo eshte ndeshja e pare zyrtare ne...

Foto e ditës | Italia, kampione e botës në Volejboll pas… 24 vjetësh!

0
FIVB | Edic. 20-te i Kampionatit Boteror te Volejbollit ne Poloni dhe Sloveni – 2022 U zhvillua ne datat 26 gusht – 11 shtator ne tre qytete: Gliwice; Katovice dhe Ljubljana Skuadra “azzurra” e meshkujve ne...

Foto e ditës: Italia eliminon Serbinë në Basketboll, 94-86!

0
Te rralla ne sport | Histori kampionesh Italia e basketbollit te meshkujve “luan mendsh” dhe eliminon nga kampionati europian favoritet numer 1, Serbine! 94-86!!! Eshte raundi i 16-teshes per Kampionatin Europian te Basketbollit qe po zhvillohet...

Foto e ditës: Roma bretëresha e “Conference League” | Tifozët e saj në delir!

Roma fiton finalen e "Conference League" 1-0 ndaj holandezeve te Feyenoord! Shkruan historine duke fituar keshtu edicionin e pare qe do mbahet mend gjithmone edhe per faktin se finalja u zhvillua ne Tirane ne Arenen...

Pas njëzet vjetëve, gjyqtari Byron Moreno dhe ndeshja Itali – Kore!

Gjyqtari i shume perfolur i ndeshjes Itali-Kore ka dhene nje interviste kohet e fundit ne gazeten italiane sportive “Gazzetta dello Sport”! Arbitri që ishte protagonist i eliminimit të “Azzurri” në Botërorin 2002 tregon për kete...

Kulmi ! Çmenduri! E pabesueshme! | Italia jashtë botërorit!

Nga Anglia vijne edhe ngacmimet e tifozeve angleze qe u gezohen eliminimit te Italise : ”It`s coming Rome” ?  “ You are staying Rome”!  Italia eliminohet nga Maqedonia, dhe për të dytën herë radhazi nuk shkon...

(ARKIV) ÇEREKFINALET E KAMPIONATIT EUROPIAN-1972 | SFIDA ANGLI – RFGJ!

Angli – RF Gjermane 1-3 (0-1). 27’ Uli Hoeness 0-1, 78’ Francis Lee 1-1, 84’ (pen) Günter Netzer 1-2, 88’ Gerd Müller 1-3. Gjyqtar: Robert Helies (FRA). Spektatore: 100.000 Me fitoren 1-3, futbollistet gjermanoperendimor moren revanshin per...

(VIDEO) Retrospektivë Italia `90 | Poloni – Shqipëri, goli në min. 78-të i jep...

0
Poloni – Shqiperi, goli ne min. 78-te i jep fund rezistences shqiptare! Eshte 19 tetor 1988, data qe shenon fillimin e eliminatoreve per zonen europiane. Kombetarja Shqiptare starton ndeshjet e saja per boterorin Italia `90...

Serie “A”! Fytyra “bardh e zi” të një futbolli të korruptuar | Juventus nën...

0
Rasti i perfitimit kapital, falsifikim i bilancit! Viti i zi sterr per skuadren Juventus jo vetem me rezultatet ne fushe por tani edhe nen hetim ! Vazhdon dominimi i Juventusit "te pathyeshem" por kesaj radhe tek...