Kinema Shqiptare – Almanaku

KINEMA SHQIPTARE - ALMANAKU

Foto e ditës: “Tiranozauri” | 27 vjet që nga shfaqja premierë!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR (1945-1990) Si sot, me 4 tetor 1995, 27 vjet me pare ne skenen e Teatrit Popullor do te shfaqej shfaqja “Tiranozuari” e K. Trebeshines. (1995-2022) Regjia: Skenografia: Interpretet: Yllka Mujo Roza Anagnosti Fatos Sela ..... (skeda per tu plotesuar) ©...

Foto galeri e filmit Çeta e vogël !

0
Ceta e Vogel Film i Kinostudios “Shqiperia e Re” – 1979 Skenari: Kole Jakova / Regjia: Mark Topallaj Operator: Pellumb Kallfa / Piktor: Kleo Nini Drejtor filmi: Fuat Cano / Operator zeri: Flora Uka Montazhi: Androniqi Vangjeli Piktore kostumesh: Suzana...

Foto galeri e filmit “Arjana” !

Filmi Shqiptar i Kinostudios “Shqiperia e Re” "Arjana” eshte nje film i metrazhit te shkurter, prodhuar nga Kinostudio “Shqiperia e Re” ne vitin 1989. Skenari: Valter File Regjia: Grigor Stavri Operator: Gavrosh Haxhihyseni Piktur filmi dhe kostumesh: Sali Allmuca Kompozitor: Maksim...

Foto galeri e filmit “Plaku dhe hasmi” | 40 vjetori i premierës!

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR TE KINOSTUDIOS "SHQIPERIA E RE" Kete vit data 5 korrik shenon plot 40 vjetorin e shfaqjes ne kinemate e Tiranes se filmit me metrazh te shkurter "Plaku dhe hasmi". Si me poshte...

Kujtesë: Këngëtari dhe aktori Esat Kola (1936-1998)

0
Kujtese: 18 qershor 1998 Kjo date sjell ne kujtese ndarjen nga jeta te kengetarit dhe aktorit shkodran te teatrit dhe estrades, Esat Kola (1936-1998). Perpos veprimtarise ne "Migjeni" te Shkodres , artisti u aktivizua si aktor...

Filmi televiziv “Alo tekniku” | 40 vjetori i shfaqjes!

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR! 8 maji i ketij viti shenon ne kalendarin e filmit shqiptar plot 40 vjetorin e shfaqjes se televizivit "Alo tekniku", prodhim i Televizionit Shqiptar. 1982-2022 Eshte nje televariete me numra te zgjedhura...

Kujtese: 5 Maj, dita e Dëshmoreve të Atdheut | Lavdi në perjetësi!

KUJTESE HISTORIKE 5 maji eshte dita e Deshmoreve te Atdheut, si dita me e rendesishme historike per Shqiperine e cila kujton me nderim dhe respekt te gjithe Deshmoret e Kombit! Dita e Dëshmorëve e ka origjinën...

Foto galeri e filmit “Qortimet e vjeshtës” | 40 vjetori i shfaqjes!

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR TE KINOSTUDIOS "SHQIPERIA E RE" Data 3 maj e ketij viti shenon 40 vjetorin e shfaqjes se filmit "Qortimet e vjeshtes" ne kinemate e kryeqytetit ne Tirane. 1982 - 2022 ! Ky film...

Foto galeri e filmit “Era e ngrohtë e thellësive” | 40 vjetori i shfaqjes!

ALMANAKU I FILMIT SHQIPTAR Kete vit behen plot 40 vjet qe nga shfaqja e premieres se filmit televiziv "Era e ngrohte e thellesive", shfaqur nga Radiotelevizioni Shqiptar - TVSH ne vitin 1983. Kadri Roshi u nderua...

Foto galeri | Koncertet e Majit në vite!

KONCERTET E MAJIT NE VITE! Ne Shqiperine socialiste "Koncertet e Majit" ishte nje event muzikor i rendesishem qe organizohej cdo vit ne muajin Maj. Me poshte nje foto album nga ky event ne vite:   Publikuar me pare...

Foto nga teatri “Janë plagët që flasin” | 71 vjet që nga shfaqja premierë!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR Data e peremieres per kete shfaqje shenon kete vit 71 vjetorin e saj, pikerisht me 30 prill 1951, ne skenen e Teatrit te Shtetit (Popullor) do jepej premira e teatrit “Jane...

Foto nga teatri “Vajza nga fshati” | 68 vjet që nga shfaqja premierë!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR 68 vjet me pare, pikerisht me 30 prill 1954, ne skenen e Teatrit te Shtetit (Popullor) do jepej premira e teatrit “Vajza nga fshati” te autorit Fatmir Gjata. Nje komedi me...