Kinema – Shqiptare – Jashtë kamerave

JASHTË KAMERAVE

(VIDEO) INTERVISTA | BEP SHIROKA (1933-2010) NË BBC SHQIP!

0
  BBC NE SHQIP INTERVISTA TE NDRYSHME ME FIGURA TE SHQUARA TE ARTIT SKENIK (2005-2007) Emision nga gazetari shkodran Adrian Hoti I ftuari i radhes ne studio, aktori, skenografi Bep Shiroka (1933-2010) "Artist i merituar"!        ...

KUJTESË: Myftar Armiri (1932-1993) | z. Pëllumb Kulla fjalë diamanti, të çmuara dhe...

0
Regjisori, skenaristi dhe shkrimtari i mirenjohur Pellumb Kulla shprehet keshtu per te ndjerin tashme aktorin e Estrades se Shtetit Myftar Armiri, Taren per te gjithe ata qe e njohen ate. Duke iu drejtuar te birit...

Kinostudio “Shqipëria e Re” | Historia e një Hollivudi të vogël tërësisht shqiptar!

0
1952 - 1996 Historia, aktiviteti i saj artistik nepermjet fotos. Filma Artistik, Aktore, Dokumentare, Kronika, Reportazhe, Kino-Ditar Vizatimore. Pa ekzagjerim ishte nje Hollivud i vogel, ose nje “CineCitta” per Shqiperine, teresisht e markes sone krjuar...

Alida Hisku, ditari i saj, si ditari i Ana Frankut!

0
Alida Hisku dhe ditari i saj..... Atëherë ajo ishte tre muaj në një fshat të Sarandës, ku do të bënte punën fizike për t’u kalitur. Ashtu thoshte Partia në atë kohë. Në punën prodhuese ajo...

Fjala Artistike | Poezi dashurie në mes poetes dhe aktorit!

FJALA ARTISTIKE NE MIKROFON Vleresim i dashurise se bashkeshortes Rudina per aktorin Leka Sefla Poezi dashurie ne mes poetes dhe aktorit. Nga Rudina Papajani Interpreton vete autorja. (C) Material i rezervuar | Audio - Video nga Rudina Papajani 5...

Kujtese: 5 Maj, dita e Dëshmoreve të Atdheut | Lavdi në perjetësi!

KUJTESE HISTORIKE 5 maji eshte dita e Deshmoreve te Atdheut, si dita me e rendesishme historike per Shqiperine e cila kujton me nderim dhe respekt te gjithe Deshmoret e Kombit! Dita e Dëshmorëve e ka origjinën...

Video intervista | Rikard Ljarja në “Histori me zhurmues”!!

  Rikard Laria i ftuar ne "Histori me Zhurmues" (14-03-2010) flet rreth xhirimit te filmit "Rruge te bardha" dhe filma te tjere ku interpretoi. Nderim dhe respekt! (C) Video ka autoresine e TV Klan dhe Pandi...

Andon Qesari: “Cuca e Maleve” një baladë për femrën shqiptare!

Shkrimi si me poshte eshte marre nga gazeta "Drita" - 1987 Nje nje bashkebisedim ne mes aktorit Andon Qesari me regjisorin e shquar Piro Mani. A,Q - Bashkëpunimi i rrallë i regjisorit Piro Mani dhe skenografit...

Heroinat në piedestalin e historisë dhe “Komiteti i Maleve”, turpi më i madh që...

Ne diten nderkombetare te gruas, si ne vijim, eshte nje shkrim retrospektive dedikuar te gjithe atyre Cucave te malesise qe u vrane nga dora kriminele e forcave regresive dhe mentaliteteve te prapambetura ne vitet...

Një vështrim mbi dramaturgjinë shqiptare para viteve `90-të | Pjesa e dytë!

0
Dramaturgjia shqiptare para viteve 90-te! “Arti duhet te qendroje me lart se realiteti dhe ta lartesoje njeriun permbi kete realitet , por pa e shkeputur prej tij” Maksim Gorki Ne faqet e drames “Maro Mokra” te R....

“Fushë e blertë, fushë e kuqe” | Tema sportive në kinematografinë tonë!

"Fushë e blertë, fushë e kuqe" në faqet e gazetës "Sporti Popullor" (1985)! Jeta jone e pasur me interesa te gjera, merr plotesi edhe me sportin…… Tashme ne disa sporte mund te krenohemi me te drejte...

Na ishte njëhere Estrada e Ushtarit (1962-1992) | Histori 30 vjecare nga një e...

Estrada e Ushtarit. Pak histori nga e kaluara! Institucion teatror profesionist i tipit të varietesë. U ngrit më 16 janar 1962, pranë Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë. Fillesat e saj gjenden në shfaqjet e shumta që organizoheshin...