Muzika – Profile

MUZIKA - PROFILE

(VIDEO) ZËRA TË ARTË TË MIKROFONIT | BASHKIM ALIBALI – KOLAZH KËNGËSH NË VITE!

(VIDEO) ZËRA TË ARTË TË MIKROFONIT BASHKIM ALIBALI - KOLAZH KËNGËSH NË VITE! "Nata e fundit e studenteve" "Shalli i kalter i rinise" "S`ma njohe zemren" "Perhere pranvere" "Mes bukurive" "Jam i yti toka meme" (duet me Eduart Jubanin) "Nenes sime" "...

Profil i këngëtarit te shquar Bashkim Alibali!

Bashkim Alibali Kengetare i brezit te arte i muzikes shqiptare para 90-tes! Eleganti i mikrofonit te kenges shqiptare. “Më kishte dëgjuar duke kënduar e një ditë më thotë se kisha zë të bukur. “Mos e humb këtë...

“Paganini” shqiptar, Mark Kaftalli (1933-2014) | Përkujtimore!

Mark Kaftalli Kompozitor / Instrumentist, drejtues orkestre dhe interpretues virtuoz i violines. “Paganini” shqiptar. Lindi ne Shkoder me 14 dhjetor 1933. Autor i 750 veprave si kenge qytetare por edhe lirike sic jane operetta. Ka kryer...

Profil i këngëtares Aurela Gaçe!

Aurela Gaçe Kengetare. Këngëtarja shqiptare ka lindur më 15 tetor të vitit 1974, në Llakatund të qytetit bregdetar të Vlorës. Gaçe ka filluar të këndojë që në moshën 4 vjeç e gjysmë në Festivalin e Fëmijëve në...

Profil i këngëtares Myfarete Laze!

Myfarete Laze Kengetare Lindi me 15 tetor 1958 ne Shkoder. Kreu shkollen e Muzikes “Preng Jakova” dhe gjithashtu Universitetin “Luigj Gurakuqi“ per gjuhe letersi ne Shkoder, qytetin ku u rrit dhe u edukua artistikisht. Familja e...

Profil i këngëtares Suzana Qatipi, “Zëri i veçantë i mikrofonit”!

Suzana Qatipi, "Zëri i veçantë i mikrofonit" “Fryn' ere e detit Celin trendafilat. Ne qytete t'njerezve Vajzat po kallzojne. Gjer' vone rrine pianot Kengen kompozojne. Vajzat i degjojne Kush e di se c'thone.” (Vajzat dhe kompozitori) Suzana Qatipi eshte nje kengetare “pionere” e kenges...

(VIDEO) Minuta muzikore me këngëtaren Suzana Qatipi!

SUZANA QATIPI NE KENGE Nje klip 14 minutesh nga faqja jone per kengetaren Suzana Qatipi, "Zeri i vecante i mikrofonit te kenges". Si me poshte ne video: "Prill i bukur" "Ti sa bukur qesh" "Dita me e lumtur" "Grusht bashkuar" ____________ Kinematografia...

(VIDEO) INTERVAL MUZIKOR | KOLAZH KËNGËSH NGA EMA QAZIMI!

0
INTERVAL MUZIKOR | ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT TE KENGES! Nje kolazh kengesh te interpretuara nga kengetarja e shquar Ema Qazimi __________________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

Profil i kompozitorit Aleksander Vezuli!

0
Aleksander Vezuli Kompozitor, producent, instrumentist! Lindi ne Tirane me 26 shtator 1953. Eshte i diplomuar ne Akademine e Arteve per kompozicion. Ka filluar qe ne moshen 15 vjec te shkruaje muzike ne gjinite e ndryshme te...

Kompozitori i shquar Enver Shëngjergji!

0
Enver Shëngjergji Maestro, kompozitor i shquar i muzikes shqiptare. "Mjeshter i madh"! Lindi në Tiranë më 19 shtator 1948. Ka kryer studimet në Institutin e Lartë të Arteve në vitet 1966-1969. Nga viti 1970 deri në vitin 1974...

Zëra të artë | Adriana Ceko, këngëtarja më simpatike e kohës!

0
"Gjethet pikonin, mbrëmja e kaltër ish. Era, era e vjeshtës më zgjon kujtimin e dashurisë. Fjalën të dua zemra ma tha për ty..." Adriana Ceko e ka filluar aktivitetin ne muziken e lehte qe heret, qe kur...

Në kujtim të kompozitorit Rifat Teqja (1928-2013)

0
Rifat Teqja (1928-2013) Artist i Popullit / Dirigjent i teatrit te Operas dhe Baletit. Lindi ne Peqin me 2 shtator 1928. Ka kryer studimet e larta ne Konsevatorin Tchaikovsky te Moskes per dirigjim simfonik ne v....