Muzika

MUZIKA

(VIDEO) HITE NGA FESTIVALI I KËNGËS NË RTSH !

0
HITE NGA FESTIVALI I KËNGËS NË RTSH Video e ndare ne 2 volume si me poshte: Volumi 1 (1960-1970) 1. SHOQJA ME E MIRE – Dorian Nini Festvalii 11-te (1972) Muzika: Çesk Zadeja / Teksti: Petraq Qafzezi 2. TI QE...

(VIDEO) KËNGA PARTIZANE!

0
_________________ Dokumentari i Kinostudios "Shqiperia e re" KENGA PARTIZANE! Përshkrimi: Monumenti i partizanit ne Permet. Lapidari i brigades se I re sulmuese,Vithkuq. Pamje e shume permendoreve te luftes NC ÇL Tirane. Pamje e muzeut nga brenda....

(INTERVAL MUZIKOR) ERMIRA HOXHA- XHIKONDI | KËNGË PËR MUJO ULQINAKUN!

0
  INTERVAL MUZIKOR | ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT TE KENGES Ermira Hoxha - Gjikondi Kenge per Mujo Ulqinakun Kompozim i Agim Prodanit Permbi tradhetine Me nje grusht fisheke Flamurin si gjaku E ngrite perpjete Sonte permbi dallge Degjoj zene e tija Si keshtjelle...

Foto profil | Ema Qazimi këngëtare, aktore, interpretuese, virtuoze e artit skenik!

0
Ema Qazimi Aktore e lindur per te kenduar. Personalitet i padiskutueshëm i artit skenik në fushën e interpretimit të këngës shqiptare, për afro katër dekada ajo ka qënë njëra prej ambasadoreve më të shkëlqyera të...

CD – Këngëtarë dhe Albume | Ema Qazimi, më të mirat të repertorit në...

0
CD-1 - EMA QAZIMI ME TE MIRAT | Kinematografia Shqiptare from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. CD - KENGETARE DHE ALBUME Ema Qazimi , me te mirat ne vite - Volumi 1. 1. Te dua o jete 2. Eshte...

Profil i këngëtares së shquar Ema Qazimi-Bogdani!

0
Ema Qazimi - Bogdani "𝐀𝐫𝐭𝐢𝐬𝐭𝐞 𝐞 𝐌𝐞𝐫𝐢𝐭𝐮𝐚𝐫" / "𝐌𝐣𝐞𝐬𝐡𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐦𝐚𝐝𝐡" Profili i saj do te portretizohej keshtu: 𝐊ë𝐧𝐠ë𝐭𝐚𝐫𝐞, 𝐚𝐤𝐭𝐨𝐫𝐞, 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐩𝐫𝐞𝐭𝐮𝐞𝐬𝐞, 𝐯𝐢𝐫𝐭𝐮𝐨𝐳𝐞 𝐞 𝐚𝐫𝐭𝐢𝐭 𝐬𝐤𝐞𝐧𝐢𝐤, e cila ka pushtuar zemrat e shqiptarëve për rreth katër dekada...

PROGRAM MUZIKOR | “BUQETË KËNGËSH PËR NËNAT TONA”!

0
  PROGRAM MUZIKOR Buqete kengesh kushtuar Nenave tona shqiptare. Kolazh me kenge nga kengetare te ndryshem te v. `80-te dhe `90-te. Vace Zela Sherif Merdani Anita Take Parashqevi Simaku Bashkim Alibali Pavlina Nika Mira Konci ________________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

Tefta Tashko-Koço (1910 – 1947) | Përkujtimore!

0
Tefta Tashko-Koço (1910 – 1947) Kengetare lirike / Soprano U linde ne Faiyum, Egjipt me 2 Nëntor 1910. Njihet si nje nga kengetaret lirike shume te njohura mjaft e shquar per te cilen asaj ju dha...

(VIDEO) INTERVAL MUZIKOR | EMA QAZIMI – “LULEBORË”

INTERVAL MUZIKOR | ZERA TE ARTE TE MIKROFONIT! Ema Qazmi - "Lulebore" Muzika: Simon Gjoni Teksti: Zef Pali Kenga u krijua ne vitin e larget 1946 __________________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

Simon Gjoni (1925-1991) | Përkujtimore!

Simon Gjoni (1925-1991) Kompozitor, dirigjent. Mban titullin “Artist Merituar” Krijuesi i kenges se fameshme “Lule bore”! U lind ne Shkoder me 28 tetor 1926. Kreu studimet e larta per muziken ne Akademine e Arteve ne Prage qe...

(VIDEO) ZËRA TË ARTË TË MIKROFONIT | BASHKIM ALIBALI – KOLAZH KËNGËSH NË VITE!

(VIDEO) ZËRA TË ARTË TË MIKROFONIT BASHKIM ALIBALI - KOLAZH KËNGËSH NË VITE! "Nata e fundit e studenteve" "Shalli i kalter i rinise" "S`ma njohe zemren" "Perhere pranvere" "Mes bukurive" "Jam i yti toka meme" (duet me Eduart Jubanin) "Nenes sime" "...

Profil i këngëtarit te shquar Bashkim Alibali!

Bashkim Alibali Kengetare i brezit te arte i muzikes shqiptare para 90-tes! Eleganti i mikrofonit te kenges shqiptare. “Më kishte dëgjuar duke kënduar e një ditë më thotë se kisha zë të bukur. “Mos e humb këtë...