YJE TE SPORTIT BOTEROR – SPORT BOTA

YJE TE SPORTIT BOTEROR

Xhixhi Riva (1944-2024) “bubullimë” e futbollit Italian!

Gazetari i mirenjohur italian, Xhani Brera e ka pagezuar Xhixhi Riven “rombo di tuono” – bubullime, shkreptime! Shuhet nje tjeter yll i futbollit boteror, ai u nda nga jeta ne moshen 79 vjecare duke lene...

Franz Beckenbauer, ‘Der Kaiser’ i Futbollit Botëror!

Franz Beckenbauer (1945-2024) Pas Krojfit, Maradones, Peles, B. Charlton tani edhe nje tjeter lojtare Ikone nderron jete ne moshen 78 vjecare. Shuhet nje tjeter figure e shquar nga piedestali i futbollit boteror. Senatoret e lojes...

Zico tek Udinese, historia e transferimit që e shëndërroi utopinë në realitet!

Një operacion i transfertave në një farë mënyre i paparashikueshëm, i cili u prit me entuziazëm por edhe me shumë polemika. Verë e vitit 1983. Futbolli italian ka rihapur së fundmi kufijtë për lojtarët e huaj....

Lamtumirë Bobby Charlton (1937-2023)

0
Sir Robert Charlton (1937-2023) Ka nderruar jete futbollisti anglez që luajti si mesfushor sulmues, mesfushor i qendres dhe krah i majtë. I konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave,...

Edson Arantes do Nashimento-Pele` (1940-2022), lojtari më i mirë i kohës së tij.

0
Nje homazh per “O Rei” , njerin nga lojtaret me te medhenje te futbollit te kohes se tij, (por jo me i miri i tere kohrave), figura dhe kontributi i te cilit meriton nderim...

Histori kampionësh | Rudolfo Volk qëndërsulmuesi që u bë portier…

0
Kjo qe do te themi si me poshte eshte historia e trishte e nje kampioni te madh pa nje te kaluar dhe pa nje te ardhme! Hyrje Rudolfo Volk! Mbase pak e njohin kete emer megjithese...

Histori Kampionësh | Hugo Gatti, 1-shi i portës argjentinase!

0
Hugo Gati “Ujku”, “Kryqezimi”, “Dorezimi”, “Fitore”, keto jane disa nga emerimet qe e perkufizojne ate! Do ta quajne “El loco”, i cmendur! Tamam i cmendur mund te quhet nje portier i tille qe per te ndalur...

Gerd Mueller (1945-2021) | In Memoriam!

Gerhard Mueller (3 nentor 1945 - 15 gusht 2021 Sulmuesi legjendar i perfaqesueses gjermane nderroi jete ne moshen 75 vjecare ne oret e para te se dieles se 15 gushtit, lajmin e ka dhene pikerisht ...

Transformimi i papritur fizik i holandezit Wesley Sneijder “Sniper”!

0
Cfare ka ndodhur me holandezin Uesli Shnajder ose ashtu sic e quanin shoket me nofken “Shnajper” ? Sapo ka mbushur 37 vjec, por nga ana fizike ka kohe qe nuk eshte me ashtu sic jemi...

Beatles i pestë me nr 7të!

0
Do të doja që njerëzit të më kujtonin për ato që kam bërë në fushë...''. Janë fjalët e George Best, një prej figurave më kontroverse të historisë së futbollit dhe sigurisht, i vetmi i...

Zlatan Ibrahimovic` | Protagonisti!

Krejt tjeter nga C. Ronaldo apo Messi, nese do flasim per protagonistin aktual, do te veconim Zlatan Ibrahimovic`, lojtari pa moshe qe po e udheheq Milan drejt titullit "Scudetto". Grinte, personalitet, perhere shenues, teknike,...

18 VJEÇARI FELICE LEVRATO | FUTBOLLISTI ME GJUAJTJET E RENDA “BOMBE”!

0
  1924 –Paris Fituesi i medaljeve te arta do te jete Uruguaji, madje me kete fitore parlamenti do te deklaroje feste kombetare !!! Fillon keshtu te hyje ne skene futbolli sudamerikane. Por njeri nga elementet me terheqese...