Shqiptare – Profile

SHQIPTARE - PROFILE

Basketbollistja Diana Shoshkiç, “meteori” i parketit në v. `70-të!

Diana Shoshkic Eshte nje nder shembujt kur sporti dhe arti kane piketakime ne rrugetimin e tyre. Ka qene basketbolliste e mirenjohur e skuadres 17 Nentori te Tiranes ne vitet `70-te. Nje sportiste e dalluar por fatkeqesisht karriera...

Robert Jashari (1938-2022) | Yje të futbollit shqiptar!

Robert Jashari (1938-2022) Futbollist i shquar i Kombetares dhe Partizanit te viteve `50-`60 si dhe trainer i disa ekipeve te kategorise se dyte. Lindi me 2 shkurt ne Tirane. Ben pjese ne eliten e lojtareve me te...

Ramazan Rragami (1944-2022), një emër i madh i futbollit shqiptar!

Ramazan Rragami (1944 - 2022) Futbollist dhe trajner i nje karriere te shkelqyer, nder Ikonat e Futbollit ne Shqiperi. I lindur në Shkodër më 3 prill 1944 ra ne kontakt me futbollin që ne moshë te...

Ndërron jetë gazetari i mirënjohur sportiv Vladimir Grillo (1946-2021)!

0
Vladimir Grillo Gazetar sportiv, komentator i ngjarjeve sportive ne Televizionin Publik Shqiptar – RTSH! Njeri nga gazetaret me te vjeter ne aktivitet, mbaroi studimet ne Institutin Histori-Filologji ne degen e gjuhe letersise ne vitin 1969. Me 3...

SAFET BERISHA (1949-2016) | YJE TË FUTBOLLIT SHQIPTAR!

Safet Berisha (19 prill 1949 – 19 tetor 2016) Eshte padyshim nje nder Yjet e futbollit shqiptar dhe qendermbrojtesi me i mire per te gjitha kohrat. Ka qene pjese e Lokomotives se Durresit, natyrisht ne...

Shefqet Topi ne kameren e reporterit Petrit Kume!

Portieret e medhenj shqiptar ! Shefqet Topi ne kameren e fotoreporterit Petrit Kume Brezit te sotem ndofta do t`i ngallte interes te mesonte rreth portierit qe eshte fiksuar ne kete foto, dhe ciles ndeshje i perket...

(Yje të sportit shqiptar) Idhulli Aleksandër Kondo!

0
Idhulli! Ishte fillimi viteve 80te. Neper kinema dhe televizion, zinin nje vend te vecante filmat e para 30 viteve te "Cinema Peplum". Herkuli apo Macisti paraqiteshin tek shqiptari i atyre viteve nepermjet bemave spektakolare te artistit...

(Yje të futbollit shqiptar) | I madhi Qemal Vogli (1929-2004) !

0
Jeta e sjell ndonjëherë që të vish i varfër në këtë botë, të kesh një talent të jashtëzakonshëm, në bazë të tij të bëhesh dikushi i famshëm, të duash të shijosh jetën në maksimum,...

Yje të futbollit shqiptar | Jani Kaçi

Jani Kaçi Konsiderohet si një nder portierët më të mirë shqiptar. Portieri legjendar i v. `70-`80 , u lind në Korçë më 17 gusht 1952 nga prindërit - i ati grek dhe nëna shqiptare. Jani, i cili...

YJE TË FUTBOLLIT SHQIPTAR | PERLAT MUSTA!

Starton rubrika e faqes "Yje te futbollit shqiptar" me legjenden e portes shqiptare, Perlat Musta! Futbolli shqiptar ndër vite e ka pasur traditë të shkëlqyer përsa i takon repartit më difensiv dhe padyshim që një nga...

Zëri – Ballgjini – Përnaska | Treshja e arte e futbollit shqiptar!

Liri I pari erdhi Liri. ishte viti 1967 kur i madhi Skënder Jareci i jep freski moshe Dinamos duke afirmuar në ekipin e parë dy të rinj të cilët më vonë do të shndërrohen në...

Loro Boriçi, figura e jashtëzakonshme e futbollit shqiptar!

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të “njëfarë” superelite të rrallë me karakteristika të fisme të lojës së magjishme, trajnerit me një bagazh të madh dijesh, eksperiencash e...