Shqiptare – Sporte të tjera

SHQIPTARE - SPORTE TË TJERA

(VIDEO) Luiza Gega, shqiponja që fluturoi në Mynih | Shqipëria kampione e Europës!

0
Atletike: 3000m / pengesa VIDEO SI ME POSHTE   Eshte 20 gusht. Ne stadiumin e Mynihut ne Gjermani zhvillohen garat e dites se fundit ne Atletike per Kampionatin Europian te edicionit te 25-te. Ne garen e 3000 metrave me...

(ARKIV) BASKETBOLL | 1985 – KUPA E REPUBLIKËS!

Basketboll, femra | Flamurtari fitues i Kupes se Republikes, 1985! Ishte ajo nje jave e vecante nga te tjerat . E ngarkuar me me shume emocione , ngjarje sportive dhe artistike. Dhe me fitore natyrisht. Ne...

(Arkiv) Foto reportazh | Gara çiklistike në Shqiperine e viteve `20-të!

Çiklizmi ne Shqiperi gjate viteve `20-te Foto nga zhvillimi i garave ciklistike ne Shkoder - 1922 __________________ 1925 - Gare ciklistike ne rrugen Elbasan - Tirane. Makina shoqeruese ne ato vite. Pjesemarres ne kete...

(ARKIV-1972) Foto e ditës | Peshëngritësit tanë rekordmenë!

Peshëngritësit tanë rekordmenë! Maj 1972 Ne kuadrin e pergaditjes se ekipit tone kombetar te ngritjes se peshave per kampionatin europian, qe do zhvillohej me 13-21 maj 1972 ne Kostanca te Rumanise, ne Pallatin e Sportit "Partizani"...

(Arkiv-Volejboll) Finalet e Kupës së Republikës, 1971!

Retrospektive | Finalet e Kupes se Republikes - 1971 Finalet e Kupes se Republikes ne volejboll per meshkuj per vitin 1971, qe do zhvilloheshin ne dhjetor, u shtyne per arsye te aktiviteteve nderkombetare dhe keshtu...

Retrospektivë | Anketa “10 sportistët më të mirë” – 1984!

0
Retrospektive: 10 sportistet me te mire – 1984 Ne faqet e gazetes “Sporti Popullor” Erdhi dhe java e fundit qe sportedashesit te mesonin se kush e fitoi anketen e 10 sportisteve me te mire 1984, qe...

(VIDEO) BASKETBOLLISTJA ME N. 10 !

  BASKETBOLLISTJA ME N. 10 Nje dokumentar i shkurter i v. 1972 Kinostudio "Shqiperia e re" Basketbollistja fierake e Apolonise dhe ekipit kombetar Pavlina Llaci Skenari: Ismet Bellova Regjia: Kristaq Mitro Operator: Pellumb Kallfa ________________ Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve 2013-2021 Follow...

(ARKIV) 1972 | “DINAMO” FINALISTE E KUPËS SË KAMPIONEVE NË VOLEJBOLL!

Dinamo – finaliste e Kupes se kampioneve te Europes! Per here te pare nje ekip i yne arrin nje fitore te tille. Eshte nje ngjarje e shenuar ne sportin shqiptar! Ja cfare shkruan gzeta “Sporti Popullor” e...

(Aktualitet) | “The Albanian King”!

0
Florian Marku, ose "TNT" Florian Marku, siç njihet në sportin e boksit, ka bërë edhe një herë krenarë tërë shqiptarët, brenda dhe jashtë hapësirës shqiptare. Dje, ai ka mundur me knockdown në raundin e...

Agim Fagu ose “Il mister quarantotto”!

0
"Zoteria dyzete e tete!" Ishte titulli i "Corriere della Sera" nje dite pas ndeshjes se basketbollit Partizani - Oransoda. Titulli shpreh sakte cfare ndodhi gjate mbremjes se 18 dhjetorit te vitit 1968, kur nje ndeshje...

(Yje të sportit shqiptar) Idhulli Aleksandër Kondo!

0
Idhulli! Ishte fillimi viteve 80te. Neper kinema dhe televizion, zinin nje vend te vecante filmat e para 30 viteve te "Cinema Peplum". Herkuli apo Macisti paraqiteshin tek shqiptari i atyre viteve nepermjet bemave spektakolare te artistit...

BASKETBOLL | FINALET E KUPES SE REPUBLIKES!

0
"Partizani" , fitues i kupes se Republikes | 1972! 6 –pjesemarres, 5-pretendente! Finalet e kupes se Repubikes ne Basketboll per meshkuj qe u luajten ne pallatin e sportit te qytetit te Shkodres, nga 23 –...