Shqiptare

SHQIPTARE

1971-1972 | Kampionati Kombëtar i Futbollit (Pjesa e pestë)

0
Pjesa e 5-te Javet 23-te; 24-te; 25-te;  Java e 23-te 14 maj 1972 KRYESON “VLLAZNIA” Komenti i kesaj jave. Java e 23-te e kampionatit kombetar te futbollit per kategorine e pare solli ndryshime ne tabelen e klasifikimit, sidomos tek ekipet...

FOTO E DITËS | PARTIZANI KAMPION 2022-2023!

0
Skuadra e "Partizanit" kurorezohet Kampion i Shqiperise per sezonin futbollistik 2022-2023. Eshte titulli i 17-te i "Demave" qe e fitojne pikerisht me 29 maj 2023 ne fushen e tyre "Arena e Demave" kunder "Teutes" se...

1971-1972 | Kampionati Kombëtar i Futbollit (Pjesa e katërt)

0
Pjesa e 4-te Javet 19-te, 21-te, 22-te Java e 19-te 26 mars 1972 Ne kete jave kryesuesja e klasifikimit mbetet 17 Nentori por tani Vllaznia e ka shkurtuar distancen me vetem 1 pike. Dinamo – Besa 1-0 Ne stadiumin kombetar...

(VIDEO) 1964 | Ndeshja e parë deputuese e Kombëtares për Kupën e Botës..

0
Eshte e diele, 24 maj 1964. Ne stadiumin e Roterdamit “De Kuip” ne pranine e 31.000 shikuesve zbresin ne fushen e gjelbert Holanda dhe Shqiperia. Per Kombetaren tone kjo eshte ndeshja e pare zyrtare ne...

(VIDEO) Luiza Gega, shqiponja që fluturoi në Mynih | Shqipëria kampione e Europës!

0
Atletike: 3000m / pengesa VIDEO SI ME POSHTE   Eshte 20 gusht. Ne stadiumin e Mynihut ne Gjermani zhvillohen garat e dites se fundit ne Atletike per Kampionatin Europian te edicionit te 25-te. Ne garen e 3000 metrave me...

(ARKIV) BASKETBOLL | 1985 – KUPA E REPUBLIKËS!

Basketboll, femra | Flamurtari fitues i Kupes se Republikes, 1985! Ishte ajo nje jave e vecante nga te tjerat . E ngarkuar me me shume emocione , ngjarje sportive dhe artistike. Dhe me fitore natyrisht. Ne...

Basketbollistja Diana Shoshkiç, “meteori” i parketit në v. `70-të!

Diana Shoshkic Eshte nje nder shembujt kur sporti dhe arti kane piketakime ne rrugetimin e tyre. Ka qene basketbolliste e mirenjohur e skuadres 17 Nentori te Tiranes ne vitet `70-te. Nje sportiste e dalluar por fatkeqesisht karriera...

(Arkiv) Foto reportazh | Gara çiklistike në Shqiperine e viteve `20-të!

Çiklizmi ne Shqiperi gjate viteve `20-te Foto nga zhvillimi i garave ciklistike ne Shkoder - 1922 __________________ 1925 - Gare ciklistike ne rrugen Elbasan - Tirane. Makina shoqeruese ne ato vite. Pjesemarres ne kete...

Foto e dites | Pano dhe Shnelinger!

Foto e dites: Nje foto e shkeputur nga sfida Shqiperi - RF Gjermani, luajtur ne stadiumin kombetar "Qemal Stafa" ne Tirane me 17 shkurt 1971 ne kuadrin e ndeshjeve eliminatore per Kampionatin Europian te Futbollit. Skuadrat...

(ARKIV-1972) Foto e ditës | Peshëngritësit tanë rekordmenë!

Peshëngritësit tanë rekordmenë! Maj 1972 Ne kuadrin e pergaditjes se ekipit tone kombetar te ngritjes se peshave per kampionatin europian, qe do zhvillohej me 13-21 maj 1972 ne Kostanca te Rumanise, ne Pallatin e Sportit "Partizani"...

(ARKIV) Foto e ditës | 1972, RP Kinë – Perfaqësuesja e Tiranës!

Ekipi perfaqesues i te rinjve te RD Kines zhvillon ndeshjen e pare ne kuadrin e miqesoreve ne vendin tone, ne baze te marreveshjes midis Komitetit te kultures fizike e sporteve te RP Shqiperise dhe...

Robert Jashari (1938-2022) | Yje të futbollit shqiptar!

Robert Jashari (1938-2022) Futbollist i shquar i Kombetares dhe Partizanit te viteve `50-`60 si dhe trainer i disa ekipeve te kategorise se dyte. Lindi me 2 shkurt ne Tirane. Ben pjese ne eliten e lojtareve me te...