Shqiptare

SHQIPTARE

1971-1972 | Kampionati Kombëtar i Futbollit (Pjesa e tretë)

0
Pjesa e trete Javet 17-te dhe 18-te Java e 17-te 5 mars 1972 Nje nga ndeshjet me te rendesishme te javes se 17-te te kampionatit kombetar ishte ajo qe u luajt ne stadiumin kombetar “Qemal Stafa” te dielen...

(VIDEO) BASKETBOLLISTJA ME N. 10 !

  BASKETBOLLISTJA ME N. 10 Nje dokumentar i shkurter i v. 1972 Kinostudio "Shqiperia e re" Basketbollistja fierake e Apolonise dhe ekipit kombetar Pavlina Llaci Skenari: Ismet Bellova Regjia: Kristaq Mitro Operator: Pellumb Kallfa ________________ Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve 2013-2021 Follow...

(Arkiv) 1985 | Finalja e Kupës së 32-të e Republikes në Futboll!

Faqe nga “Sporti Popullor” Flamurtari – Nje emer i ri, i merituar midis fituesve! Stadiumi “Labinoti” i qytetit te Elbasanit dhe kampioneve ne fuqi, javen qe kaloi jetoi perseri nje feste te bukur sportive. Pasditja e 8...

(Arkiv) Kupa e 32-të e Republikës në Futboll – 1985 | Gjysmëfinalet!

0
Premiera e finales se madhe Partizani - Flamurtari Vertete! Ka qene kjo finale ku per here te pare ndesheshin Partizani – Flamurtari. Ishte kjo nje premiere e Kupes se Republikes, finalja e se ciles u...

1971-1972 | Kampionati Kombëtar i Futbollit (Pjesa e dytë)

Pjesa e dyte Faza e dyte: Javet 14-16 Shifra, fakte, krahasime. Faza e dyte nis me keto statistika: Gjate fazes se pare te kampionatit te 26 -te te futbollit u shenuan gjithsejt 205 gola, ose dhjete me shume...

Shqiperia e futbollit! | Kombetarja që ndryshon por zakonin s`e harron!

Shqiperia e futbollit bashkekohor! Kombetarja qe ndryshon por zakonin s`e harron! 26 mars 2021 “Air Albania” – Tirane Eliminatoret e Kupes se Botes 2022 | GR. I Shqiperi – England 0-2 (38`Kane; 63` Mount) Shqiperia (4-3-3): Berisha –...

1971 – 1972 | Kampionati Kombëtar i Futbollit (Pjesa e pare)!

Sezoni i Kampionatit 1971-1972. 1972, eshte viti i futbollit shkodran me Vllaznine qe do te fitoje jo vetem titullin kampion por edhe kupen e Republikes. Suksesi i kesaj skuadre, perkon me ato te skuadres se...

Superliga – Java 23

0
Ishte një nga javët më të bukura të këtij sezoni! Kjo, në kuptimin që çdo gjë tashmë sa vjen e ekuilibrohet dhe lufta në të tëra frontet bëhet edhe më e fortë. Nga njëra...

(ARKIV) 1972 | “DINAMO” FINALISTE E KUPËS SË KAMPIONEVE NË VOLEJBOLL!

Dinamo – finaliste e Kupes se kampioneve te Europes! Per here te pare nje ekip i yne arrin nje fitore te tille. Eshte nje ngjarje e shenuar ne sportin shqiptar! Ja cfare shkruan gzeta “Sporti Popullor” e...

SAFET BERISHA (1949-2016) | YJE TË FUTBOLLIT SHQIPTAR!

Safet Berisha (19 prill 1949 – 19 tetor 2016) Eshte padyshim nje nder Yjet e futbollit shqiptar dhe qendermbrojtesi me i mire per te gjitha kohrat. Ka qene pjese e Lokomotives se Durresit, natyrisht ne...

(Arkiv) Kampionati i 6-të Kombëtar i Futbollit, 1950!

Kampionati i 6-te kombetar i futbollit, 1950! Me 1950, ne horizontin e futbollit tone duket nje skuader e re. Eshte “Dinamo” e Ministrise se Puneve te Brendeshme. Vec Partizanit dhe Vllaznise, edhe ajo pretendon per titull. Deri...

(Arkiv) Kampionati i 5-të Kombëtar i Futbollit, 1949!

Ne kampionatin kombetar marrin pjese nente skuadra: “Partizani, “Durresi”, “Shkodra”, “Tirana”, “Kavaja”, “Korca”, “Elbasani”, “Fieri”, “Shijaku”. Skuadrat ne kete edicion marrin emertimet e qyteteve. Edhe ne kete kampionat vazhdon dueti Partizani-Vllaznia”, ku kerkojne te futen...