Kinema – Bota – Filmi

KINEMA BOTA - FILMI

(VIDEO) Filmi “Gratë pa emra”!

0
  "Gratë pa emra" (Donne senza nome) është një film dramatik italian i vitit 1950 me regji te Géza von Radványi dhe me protagonistë Valentina Cortese, Simone Simon, Vivi Gioi dhe Françoise Rosay. Setet e...

(VIDEO) Filmi për fëmijë “Aventurat e Tom Sojerit”

0
Aventurat e Tom Sawyer është një film dramatik amerikan i vitit 1938 i prodhuar nga David O. Selznick me regji të Norman Taurog i cili më parë kishte drejtuar Huckleberry Finn (1931) me Jackie...

(VIDEO) Filmi “Fanfan Tulipan”

0
Fanfan la Tulipe është një film aventuresk komedi franceze e vitit 1952 me regji të Christian-Jaque. Ai gjithashtu është kategorizuar nën filmat "swashbuckler". Në film luajtën Gérard Philipe dhe Gina Lollobrigida. Filmi u riprodhua në vitin 2003...

(VIDEO) Filmi “Zemerimi i Akilit”!

0
Filmi "Zemerimi i Akilit"(1962) from Kinematografia Shqiptare on Vimeo. Nga Kinemaja Boterore, faqja jone mundeson filmin "Zemerimi i Akilit" i mirenjohur edhe nga shikuesit shqiptare nepermjet TVSH se kohes.  "Zemerimi i Akilit" ështe i njohur zyrtarisht...

(VIDEO) TEATRI “SHTËPIA E BERNARDA ALBËS” (versioni në anglisht)

0
Kjo pjese klasike e teatrit dhe e mirenjohur ne mbare boten, eshte vene ne skene edhe nga teatri shqiptar, versionin e te cilit kemi patur fatin ta ndajme edhe me ndjekesit tane. Regjia: Stuart Burge...

(VIDEO) TEATRI “VIZITA E INSPEKTORIT GULL”!

0
Ne pamundesi per ta gjetur versionin ne shqip Kinematografia Shqiptare mundeson teatrin “Vizita e inspektorit Gull” ne versionin anglez nga BBC te autorit Xhon Prislit. Eshte nje drame morali i se ciles denoncon hipokrizinë dhe...

(VIDEO) Filmi “Arritën Titanët”!

0
Filmi italo-francez i vitit 1961 "Arriten Titanet" (ne original "Arivano i Titani" ose "My son the hero" ne versionin anglisht). Rrëfyes, "My Son, the Hero"] Mel Brooks Ky film eshte i mirenjohur edhe ne Shqiperi nga shikuesit...

(VIDEO) Filmi serial TV “Dy vjet pushime”!

2
Filmi "Dy vjet pushime" me titullin ne origjinal: Deux ans de vacances është bazuar ne një roman aventuresk te Zhyl Vernit, i botuar në 1888. Historia tregon për fatin e një grupi nxënësish të bllokuar...

(VIDEO) Filmi serial TV “Shigjeta e zezë”

0
Filmi "Shigjeta e zezë" është një dramë televizive e prodhuar nga Rai në 1968: bazuar në romanin historik me të njëjtin emër nga Robert Louis Stevenson dhe me regji nga Anton Giulio Majano, ajo...

(VIDEO) Filmi serial “Konti i Monte Kristos” (TV-BBC 1964)

0
Filmi serial, versioni i televizionit te mirenjohur BBC i vitit 1964 "KONTI I MONTE KRISTOS" Ky version u shfaq edhe nga Televizioni Publik Shqiptar gjate viteve `70; `80! The Count of Monte Cristo është një dramatizim britanik...

(VIDEO) Filmi francez “Zhos profesionisti”!

2
"ZHOS PROFESIONISTI" "The Professional" (titulli origjinal: Le Professionnel) është një film francez thriller aksion i realizuar ne vitin 1981 me regji nga Georges Lautner. Ne film interpreton aktori i mirenjohur , ylli i kinemase boterore...

(VIDEO) Filmi serial “Robinson Kruzo” (1964)

0
Per rubriken "Kinemaja boterore", kjo faqe sjell kesaj radhe filmin serial "Robinson Kruzo" versionin nga BBC ne vitin e larget 1964. Si me poshte po japim nje informacion me te detajuar rreth ketij seriali shume...