Kinema – Shqiptare – Batuta të zgjedhura

BATUTA TË ZGJEDHURA

(VIDEO) Dhorkë Orgocka (1936-2002) | Sekuenca nga teatri “Qyteti i akuzuar”!

  YJE TE SKENES Dhorkë Orgocka (1936-1932) Sekuenca nga teatri "Qyteti i akuzuar"! ____________ Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe nga viti 2013

(Foto batuta) “Plaku vdiç e futen n`thes. Thesi s`e mori. E futen n`dhe. Dheu...

Ne kujtim te legjendes Ndrek Prela 1920-2011 Plaku vdic, e futen n`thes Thesi s`e mori. E futen n`dhe. Dheu e nxori. E hodhen n`zjarr e prap u ngjall. Plak m`thone por plak nuk jam, aman, aman. Po qeshni, qeshni...

(VIDEO BATUTA) Agushi dhe Mato Gruda në “Njeriu me top”!

VIDEO BATUTA Aktoret Zef Bushati dhe Timo Flloko ne rolet e Agushit dhe Mato Grudes në "Njeriu me top"! ______________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

AKTORI DHE PERSONAZHI | BEP SHIROKA “FANATIKU” DHE “XHANDARI” I EKRANIT!

0
AKTORI DHE PERSONAZHI | BEP SHIROKA “FANATIKU” DHE “XHANDARI” I EKRANIT! Artisti i madh Bep Shiroka si të gjithë fëmijët e tjere, edhe ai e ka filluar me ato shfaqjet fëmijërore të mëhallës. “Foleza” e...

(VIDEO BATUTA) QAZIM BEJ MULLETI DHE LIA | “KAMUNIKATAT”!

0
Fragment i shkeputur nga komedia "Prefekti" Skena: "Kamunikatat" Interpretojne: Robert Ndrenika (Q.Mulleti) dhe Avni Resuli (Lija) - Care t`thash una ty mer? A nuk te thash una ty qe mos ti kallxojsh fare njeriu tina per kamunikatat...

Pesë! I kaq kam dhanë leje me shti!

Foto batuta Kesaj radhe kemi shkeputur njeren nga batutat e shumta argetuese nga filmi "Shembja e idhujve": Pesë! I kaq kam dhanë leje me shti! Bre, bre, bre, bre! Qeveria forte! Ia ka vu Kalc di kamt nji...

Poezi nga Migjeni “Shtatorja” (Një nate pa dritë)!

  Fragmente nga filmi "Nje nate pa drite" "Shtatorja", interpreton aktori Vangjel Toce ne rolin e Migjenit. ________________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

Kot po ju tham por, pa shku te zalli, pashë Pjetër Ukakeqin me do...

Foto-batuta! "Kot po ju tham por, pa shku te zalli, pashë Pjetër Ukakeqin me do xhandarë. Ju rritë ndera e udha e mbarë" !! BESA E KUQE - NDREKE SHKJEZI _________________ Kinematografia Shqiptare 2013-2021

(VIDEO) “KËNGA E 5 HERONJVE” | SHYQYRI ALUSHI!

  "KENGA E 5 HERONJVE TE VIGUT" | SHYQYRI ALUSHI. "Kenga e 5 heronjeve" kenduar nga mjeshtri i muzikes popullore, tashme i ndjeri Shyqyri Alushi, shoqeruar me video nga filmi "Besa e kuqe" pikerisht nga...

Të shkurtër e ke këmbën më the zotrote, por më e shkurtër ishte……

Foto batuta, rubrika argetuese e kesaj faqe e cila risjell batutat me te bukura te aktoreve tane nga filmi ose teatri. Të shkurtër e ke këmbën më the zotrote, por më e shkurtër ishte......mendja jote!...

“Romantikët” e Kinostudios “Shqiperia e Re”!

Histori dashurie që në kohën kur u shfaqën në kinematë e vendit u kthyen në kolona zanore të të rinjve. Romancë brenda kufijve të asaj deri ku duhet të shkonte dashuria në një film....

(VIDEO PROFIL) YJE TË SKENËS | ALBERT VERRIA (1936-2015) – BATUTAT!

  YJE TE SKENES SHQIPTARE | PROFIL! Kolosi i skenes shqiptare, "Kapedani" i kinematografise Albert Verria nepermjet batutave te ndryshme dhe argetuese nga filmat shqiptar. "Koncert ne v. 36"; "Ne fillim te veres"; "Kapedani"; "Perse bien...