Kinema Shqiptare – Profile

KINEMA SHQIPTARE - PROFILE

Vangjush Valla | Operator i filmave artistikë dhe vizatimorë!

Vangjush Valla Piktor, operator i filmit artistike dhe vizatimore! Lindi ne Korce ne vitin 1948. Mbaroi Insitutin e Larte te Arteve per artet figurative. Filloi ne kinematografi si asistent operator ne filmin artistik “Pranvere ne Gjirokaster” (1978); Ka xhiruar...

(VIDEO) Yje të skenës | Violeta Deda (1953-2008)

0
___________________ Pjese nga rubrika dedikuar artisteve te medhenj shqiptar "Yje te skenes" | Violeta Deda (1953-2008) Kolazh me role te interpretuara nga aktorja ne filmat shqiptar te Kinostudios "Shqiperia e Re". Nderim dhe respekt!     Video u...

Foto profil i aktorit “të vogël” të filmit të Kinostudios, Krenar Arifi!

0
Krenar Arifi Ishte ne Kohen e Kinostudios “Shqiperia e re” njeri nga aktoret e vegjel te plejades se femijeve qe aktivizoheshin shpesh here ne filma te ndryshem artistike e televizive, roli i te cileve ishte...

Qefsere Trako (1928 – 2012), veterane e aktrimit korcar!

0
Qefsere Trako (1928 – 2012) Aktore e Teatrit “A. Z. Cajupi” - Korce si dhe u aktivizua ne disa filma te Kinostudios dhe televizive. Lindi ne Mborje te Korces me 23 prill 1928. Qe ne moshen...

Petro Marko (1913 – 1991), njëri nga themeluesit e prozës moderne shqipe!

0
Petro Marko Shkrimtar i mirenjohur. Romani i tij më i njohur titullohet Hasta La Vista I cili rrëfen përvojat e tij si vullnetar i forcave republikane gjatë Luftës Civile Spanjolle. Petro Marko konsiderohet gjerësisht si...

Fatmir Gjata (1922 – 1989) | Profil!

0
Fatmir Gjata Dramaturg, prozator, poet. I perket brezit te arte te shkrimtareve shqiptare. Eshte skenarist i disa filmave dhe dramave shqipe. Lindi ne Korce me 22 shtator 1922. Lindi në një familje me tradita patriotike. I rritur dhe...

Hysen Devolli (1924 – 2013) | Piktori dhe skenografi veteran i Teatrit Shqiptar!

0
Hysen Devolli (1924 - 2013 ) Piktor Njeri nga skenografet e pare te Teatrit Popullor U lind në Tiranë më 11 gusht 1924, në një familje patriotike me origjinë nga Kosova. Në moshë shumë të...

Pedagogu Gëzim Sulaj | Operator i zërit të filmit në Kinostudio!

0
Gezim Sulaj Operator Zeri / Pedagog i Akademise se Arteve / Producent / Themeluesi i “Teater Tv Studio” Lindi në Tiranë më 1 shkurt 1954. Eshte diplomuar në vitin 1978 në Fakultetin e inxhinierisë dega Radio Elektronikë. Në...

Foto profil i aktores Majlinda Poka!

0
Majlinda Poka Aktore e Estrades se Tiranes. Lindi ne Tirane ku dhe me pas u be pjese e Estrades se Teatrit te kryeqytetit qe ne vitet `70-te. Perpos roleve me trupen e estrades, u aktivizua edhe...

Artan Santo (1956 – 2014) | Foto profil i një bankieri që luajti vetëm...

0
Artan Santo (1956 – 2014) Jurist / Bankier / Drejtor ekzekutiv i “Credins Bank” Lindi ne Tirane me 8 shtator 1956. Gjate periudhes kohore 1976 – 1979 kryen Fakultetin e Ekonomisë duke u diplomuar si ekonomist...

Florinda Mazreku një jetë në Teatrin e Kukullave | Aktore që në bankat e...

0
Florinda Mazreku (Manushi) Aktore veterane e Teatrit te Kukullave. Mban titullin “Mjeshtre e madhe” Lindi ne Tirane nga nje familje emancipuar. Perpara spektatorit te filmit shqiptar ajo shfaqet ne vitin 1974 ne nje rol episodik te nje...

Ata nuk vdesin | Duke kujtuar çiftin e mrekullueshmën Dhamo!

Ata nuk vdesin Keshtu titullohet nje shkrim i z. Miho Gjini, pedagogut te Akademise se Arteve, Kritikut te Artit dhe Mjeshtrit te madh, ne kujtim te ciftit Kristaq dhe Dhorka Dhamo Ata ishin profesorët e mi,...