Kinema Shqiptare

KINEMA SHQIPTARE

(KRONIKE) NGA FESTIVALET E KËNGËS NË RTSH NË VITE!

0
  AMARCORD! NA ISHTE NJEHERE .......FESTIVALI I KENGES NE RTSH NDER VITE! Sekuenca nga keto festivale dhe kolazh kengesh me kengetare te ndryshem ne vite (deri ne v. 1990) Nje parade yjesh ne muziken tone te lehte .... KRENARI...

(VIDEO) 1980! Festivali i 19-të i Këngës në RTSH!

0
  Festivali i 19-të në RTSH Teatri i Operas Dhe Baletit, TIRANE Prezantuesit: Silvana Braçe & Dhimitër Gjoka TV/Radio: TVSH / Radio Tirana Festivali i 19-të i Këngës në RTSH u zhvillua ne datat 25-26-27 Dhjetor të vitit...

(Jashtë kamerave) Jonida Çobani – Gjoka, vajza e panjohur e dy aktorëve të mirënjohur!

0
JASHTE KAMERAVE! Quhet Jonida Gjoka dhe eshte aktiviste. Pak ndofta e dine se zonja ne fjale eshte e bija e aktoreve te mirenjohur Mirketa Cobani dhe e te ndjerit tashme Agim Shuke. Ishte vetem 9 muajshe,...

Liljana Cingu (1950-2024) | Perëndesha e valles shqiptare!

Liljana Cingu Valltare e shquar, soliste e Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit, Ansambli Popullor i Kengeve dhe Valleve. “Mjeshtre e madhe” dhe “Nderi i Kombit” Lindi ne Tirane me 31 dhjetor 1950 nga nje familje artistesh kosovare...

TEATRI NE EKRAN | “NJERIU QE HUMBI EMRIN”!

SHIKOJE VIDEON E PLOTE TEK LINKU PRANE:  https://www.patreon.com/posts/teatri-ne-ekran-97447168utm _medium=clipboard_copy&utm _source=copyLink&utm_campaign=postshare_creator&utm_ content=join_link Komedia: Njeriu qe humbi emrin" nga Dimitriu Solomon. Shqiperoi: Dionis Bubani Interpreton Turpa e Teatrit Profesionist "Bylis" - Fier Regjia: Roland Carka Piktor: Gezim Hajdini Muzika: Xhemal Kelmendi Skenograf: Pano Kondo Grimi: Zhaneta Petushi INTERPRETOJNE:...

(VIDEO) Filmi “Të mos heshtësh”!

  Filmi "Të mos heshtësh" prodhim i vitit 1985. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Nexhati Tafa, (Copyright) Producent: Kinostudio "Shqipëria e Re" Muzika: Hajg Zaharjan. INTEPRETOJNE Matilda Makoçi ... Silvi Ndriçim Xhepa ... Ardi Sheri Mita ... babai i Silvit Gëzim Rudi ... Luli Luiza...

Vangjush Valla | Operator i filmave artistikë dhe vizatimorë!

Vangjush Valla Piktor, operator i filmit artistike dhe vizatimore! Lindi ne Korce ne vitin 1948. Mbaroi Insitutin e Larte te Arteve per artet figurative. Filloi ne kinematografi si asistent operator ne filmin artistik “Pranvere ne Gjirokaster” (1978); Ka xhiruar...

(VIDEO) 1971! Festivali i 10-të i Këngës në RTSH!

  FESTIVALI I 10-te I KENGES NE RTSH Prezantuesit: Edi Luarasi & Viktor Zhusti TV/Radio: TVSH / Radio Tirana Festivali i 10-te i Kenges ne Radio e Televizion u zhvillua ne datat 24-25-26 dhjetor 1971 ne Tirane. Kenga...

(VIDEO) 1973! Festivali i 12-të i Këngës në RTSH!

  FESTIVALI I 12-te I KENGES NE RTSH Prezantuesit: Flutura Cangu dhe Pandi Siku TV/ Radio: TVSH / Radio Tirana Festivali i 12-te i Kenges ne Radio e Televizion u zhvillua ne datat: 28-29-30 dhjetor 1973 ne Tirane. Ne...

Kolona zanore e filmit “Beni ecën vetë” | 49 vjet që nga shfaqja premierë!

  Sivjet behen 49 vjet qe nga shfaqja premiere e filmit shume te bukur dhe edukativ "Beni ecen vete". (1975-2024) Me rastin e ketij pervjetori mundesojme kolonen zanore te filmit te kompozuar nga maestro Limoz...

(VIDEO) Filmi “Gurët e shtëpisë sime”

  Filmi "Gurët e shtëpisë sime" prodhim i Kinostudios "Shqiperia e Re" ne vitin 1985. Regjia : Dhimitër Anagnosti. Skenari : Dhimitër Anagnosti. Operator: Pellumb Kallfa Piktor: Kleo Nini Drejtor filmi: Marko Panajoti Regjisor montazhi: Shpresa Papapavllo Operator zeri: Gezim Sulaj Kostumet: Ylli...

Kolona zanore e filmit “Ata ishin katër” | 47 vjet qe nga shfaqja!

Kolona zanore e filmit "Ata ishin kater" Kompozuar nga Sokol Shupo - 1977. Ky vit shenon plot 47 vjetorin e shfaqjes se filmit me metrazh te shkurter, "Ata ishin kater" Muzika e bukur e filmit shoqeruar...