Kinema

KINEMA

Rauf Pojani, “Guri trim me fletë” | Aktori i vogël i filmit të Kinostudios!

0
Rauf Pojani! Aktor i stafit te femijeve ne filmin shqiptar te Kinostudios “Shqiperia e Re” Brezi i rritur me filmin e Kinostudios, patjeter qe kujton akoma sot, pas shume kohesh, batuten "O Guri, o trim me...

Filmi i Kinostudios dikur, denigrimi i kinemasë sot, dhe njëmijë pyetje pa përgjigje!

0
I Filmi i Kinostudios “Shqiperia e Re”, duhej te ishte jo vetem krenari kombetare, por edhe pasuri kulturore shqiptare. Ne cdo vend te botes ku gjirohet dhe prodhohet, filmi ne vetvete eshte nje propagande e shtetit...

(VIDEO) Minuta muzikore | Violeta Zefi në këngë!

0
ZERA TE ARTE | KENGETARE TE HARRUAR TE SE SHKUARES! Disa minuta me kengetaren shkodrane, Violeta Zefi 1 - Kooperativisteve te Kemishtajt Muzika: Shpetim Kushta Teksti: Isuf Nelaj Interpretuar ne Festivalin e 14-te ne RTSH LINKU I VIDEOS SI ME...

Kujtesë: Vitore Sallaku (1942 – 2022), pioniere e cirkut shqiptar

0
Vitore Sallaku (1942-2022) Akrobate dhe pioniere e cirkut shqiptar. Artiste e Merituar & Mjeshtre e Madhe. Lindi ne Tirane ne vitin 1942. Qe ne moshe te mitur, 11 vjecare u be pjese e trupes themeltare te cirkut. Përfundoi...

Foto galeri e teatrit “Zbutja e kryeneçes” | 36 vjet nga premiera!

0
Premierat e Teatrit Popullor Fakte dhe deshmi per tere brezat! Si sot ne kete date, 36 vjet me pare ne skenen e Teatrit Kombetar, u shfaq premiera e komedise “Zbutja e kryeneces” e autorit Uiljam Shekspir. Regjia: Fatos...

Foto galeri e teatrit “Lumi i vdekur” | 49 vjet që nga shfaqja premierë!

0
Premierat e Teatrit Popullor. Fakte dhe deshmi per tere brezat. 49 vjet me pare, ne skenen e Teatrit Popullor, do te ishte premiera e drames “Lumi i vdekur” e autorit Jokov Xoxes, dramatizuar nga Kudret Velca. (1975...

Filmi dokumentar për fëmijë “Kënga jonë në Festival”!

0
  KENGA JONE NE FESTIVAL Kronike: Prodhim i Kinostudios Shqiperia e Re Festivali i 12-te per Fatosa dhe Pionier organizuar ne qytetin e Shkodres Skenari: Vllasova Musta Regjia: Ismail Zhabjaku Operator: Bardhyl Martiniani Zeri: Loni Progri Montazhi: Atalanta Pasko As. operator: Beqir...

(VIDEO) Filmi dokumentarë “Tingujt dhe fëmijët”!

  TINGUJT DHE FEMIJET Prodhim i Kinostudios "Shqiperia e Re" - 1970 Skenari: Alfred Mosko / Vangjush Ziko Regjisore: Xhanfize Keko Operatore: Niko Theodhosi Operator zeri: Xhevat Behri Teksti: Peci Dado Operator multi: Tomi Vaso Bashkepunuan: N. Resuli / L. Konomi /...

(VIDEO) Filmi dokumentarë “Fëmijët tanë”

  FEMIJET TANE Prodhim i Kinostudios "Shqiperia e Re" - 1969! Skenari: Kujtim Gjonaj Regjisore: Vitore Celi Operator: Faruk Basha Formulues muzike: Ismail Balla Operator zeri: Asim Raxhimi Kohezgjatja: 20 minuta ________________ Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Foto nga teatri “I pazëvëndësueshmi” | 54 vjet që nga data e shfaqjes!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR Fakte dhe deshmi per tere brezat. Data 4 Qershor shenon ne kalendarin e ngjarjeve te artit skenik 54 vjetorin e premieres se drames “I pazevendesueshmi” te autorit te mirenjohur shqiptar, Qamil Buxheli (1970-2024) Regjia: Skenografia: Piktor: Interpretet: Ilia...

Foto nga teatri “Armiqtë” | 68 vjet nga premiera e shfaqjes!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR Deshmi te pa mohueshme per tere brezat! 68 vjet me pare, pikerisht me 2 qershor 1956 ne skenen e Teatrit Popullor, do jepej premira e teatrit “Armiqte” te autorit te mirenjohur Maksim...

Foto nga teatri “Invadimi” | 77 vjet që nga shfaqja premierë!

PREMIERAT E TEATRIT POPULLOR Deshmi pa mohueshme per tere brezat! 77 vjet me pare, pikerisht me 1 qershor 1947 ne skenen e Teatrit te Shtetit (Popullor) do jepej premira e teatrit “Invadimi” te autorit sovjetik L....

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.