Mimoza Kurila (1964-2009)

0
1262

Mimoza Kurila (1964-2009)
Ne kujtim te aktores se teatrit “A. Z Cajupi”, Korce, me rastin e pervetorit te 58-te te lindjes!

Lindi ne Korce, me 13 prill. Ajo u terhoq si aktore profesioniste edhe pse shfaqi profesionalizem dhe dhunti te nje aktoreje kryesisht ne fushen e komedise.

Ka interpretuar ne mjaft komedi me trupen e teatrit te Korces nga ku mund te permendim: “Zgjohu Vasil”; “Vajzat me valute”, “Lakuriq me violine”; “Enderra e nje nate vere”; “Zonjusha 39 vjece”(2001) e A. Saqellaris; “O deputet o genjeshtar”(2002) ; “Pazari”; “Hajdutet ikin ne drejtim te paditur”(2004) te Dhimiter Psathit; ”Hipokritet”; “Harapi me trendafil”; “Melodia dhe canga”; “Puthja”.

Mimoza Kurila, ka qene nje aktore energjike dhe bente nje interpretim te shkathet e me ritem. Ka vleresuar mire situaten ku gjendej personazhi duke manipuluar me nje sens humoristik gjestin e figurshem, sidomos ojnat e vajzave apo grave te perkedhelura, kapricioze dhe nervoze.

Aktorja korcare kishte emgruar ne Greqi, vendi ku edhe nderroi jete para kohe pas nje semundje te pasherueshme e te gjate rreth 18 vitesh, ne nentor 2009. Ishte vetem 46 vjece dhe një humbje të madhe për stafin artistik të teatrit të qytetit juglindor. Ajo ka mbetur në kujtesën publikut për interpretimin e saj në skenën teatrore, duke u shpërblyer me duartrokitjet e publikut, i cili e adhuroi për atë që ajo solli në teatër.
_______________
Kinematografia shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply