Kinema – Bota – Profile

KINEMA BOTA - PROFILE

Telenovela “Skllavja Izaura” | Lucélia dos Santos dhe Rubens de Falco!

0
Lucélia dos Santos, Rubens de Falco dhe telenovela e fameshme e viteve `70-te "Skllavja Izaura"! Spektatorit te vemendeshem shqiptar te viteve 80-te, menjehere i kujtohen protagonistet e telenoveles braziliane "Skllavia Izaura". Por kush ne te...

Françesko Nuti (1955 – 2023) | Yje të kinemasë botërore!

0
Francesco Nuti (17 maj 1955 – 12 qershor 2023) Aktor, regjisor dhe skenarist italian. Nuti lindi në Firence më 17 maj 1955, djali i Renzo Nutit, një berber me origjinë nga Mugello, dhe Anna Giglio, një...

Interviste me Claudia Cardinale | Yje të kinemasë botërore!

Nje interviste me aktoren e fameshme italiane Klaudia Kardinale! Aktorja flet rreth etapave te karieres se saj. Video eshte marre nga @ Insituto Luce / Archivio Luce                   _________________ Kinematografia...

Gordon Mitchell (1923-2007) | Yje të kinemasë botërore!

0
Gordon Mitchell (1923-2007) Aktor amerikan. Ishte nje kohe kur i shikonim aktore te tille ne ekran, dhe ashtu fshehur kerkonim te mesonim sa me shume rreth ketyre ikonave te kinemase boterore. I tille ishte edhe amerikani...

Federico Fellini (1920-1993): “Kinematografia është mënyra e drejtpërdrejtë……

0
Rubrika e thenieve te mencura Regjisori italian me fame boterore Federico Fellini (1920 - 1993) e ka cilesuar kinemane keshtu: "Kinematografia është mënyra e drejtpërdrejtë për të hyre në garë me zotin" Federico Fellini mban titullin "Cavaliere...

Zhan Mare – Jean Marais (1913-1998) | Yje të kinemasë botërore!

0
Nga Kinemaja boterore, personazhi i sotem do te jete Jean Marais - Zhan Mare (1913 -1998) Sikur të vdisja në skenë të teatrit, kjo do qe per mua diçka e mrekullueshme! Unë them se, të plakesh...

Giuliano Gemma (1938-2013) | Yje të kinemasë botërore

0
Një homazh për Giuliano Gemma. "Lamtumirë Krios...." ******************************** Publiku shqiptar e njohu për herë parë si Krios tek "Arritën titanët", e admiroi fshehurazi në tv italian tek "Arizona Colt" si dhe më 1991, nga publiku femër, u...

Gino Cervi (1901-1974) | Yje të kinemasë botërore

0
Gino Cervi (1901-1974) Njeri nga aktoret me te medhenj te kinematografise italiane. Ka lindur me emrin Luigji Cervi ne Bolonje me 3 maj 1901. Aktor i nje dhuntie te madhe prezence ne skene, me nje mprehtesi te...

Doris Dowling (1923-2004) | Yje të kinemasë botërore

0
Doris Downling (1923-2004) Aktore amerikane e kinemase boterore. Lindi ne Detroit, Micigan me 15 maj 1923. E filloi karrierën e saj në pjesë të vogla në shfaqjet muzikore të estradës në Broadway, e më pas u transferua...

FOTO GALERIA | YJE TË KINEMASË BOTËRORE!

0
YJE TË KINEMASË BOTËRORE! Retrospektivë - Një udhëtim në memorje. Aktorë, Filma të huaj të dashur të kinemasë dhe ekranit shqiptar, dhe jo vetem. Nje pasarel me yje te ndryshme te kinemase boterore, Filmat qe kane mbetur...

Yvonne Sanson (1925-2003) | Yje të kinemasë botërore!

0
Ivone Sanson (1925-2003) Aktore i kinemase italiane e mirenjohur e gjinise se filmit melo-drame! Aktorja ka lindur ne Selanik te Greqise me 29 gusht te vitit 1925, e natyralizuar si italiane. Nena e saj ka qene greke...

Anthony Quinn (1915-2001), figurë e shquar e aktrimit botëror!

0
Anthony Quinn ose me emrin origjinal Manuel Antonio Rodolfo Quinn Oaxaca. Aktor meksikan-amerikan me nje karriere te gjate interpretimi pervecse asaj ne Hollivud edhe ne arenen nderkombetare. Lindi më 21 prill 1915, në Chihuahua, Meksikë, gjatë...

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.