Kinema – Bota

KINEMA BOTA

Profil i aktorit Jean Paul Belmondo (1933-2021)

0
Zhan Pol Belmondo (1933-2021) Aktor francez i lidhur fillimisht me “Valën e re” të viteve 1960 dhe një yll i madh i filmit francez për disa dekada qe nga vitet 60-te. Kreditet e tij më...

Foto galeri e aktores Drita Nikolla | “Meteorë” të skenës!

Drita Nikolla Aktore e Teatrit "Aleksander Moisiu", Durres! "Meteore te skenes", ka synimin per te nxjerre nga "pluhuri" i harreses nje pjese te atyre aktoreve tane te cilet per vete faktin e pamvaresisht nga aftesia e...

Ndahet nga jeta artistja e madhe Raffaella Carra` (1943-2021)

Raffaella Carra` ose Raffaella Maria Roberta Pelloni Mbreteresha e televizionit si prezantuese te spektakleve te ndryshme, modele, balerine, kengetare e shquar dhe aktore. Gruaja qe krijoi ura bashkimi ne 5 kontinente, bashkoi Italine dhe Spanjen, Ameriken...

FILMI SERIAL “ODISEA” (Serite 1 & 2)

0
Seria e parë: Telemaku dhe Penelope Odisea (Aventurat e Uliksit) ______________________________________________ Seria e dyte: Ulisse, Nausicaa e Calipso   ODISEA Drama televizive seriale e bashkëprodhuar dhe transmetuar nga RAI më 1968, bazuar në poezinë me te njetin emer...

(VIDEO) FILMI “ÇIFTJA E VJETËR” (LE VIEUX FUSIL)

FILMA TE KINEMASE BOTERORE (KLASIKE) "Ciftja e vjeter" INTERPRETOJNE Philippe Noiret ..... Julien Dandieu Romy Schneider ....Clara Dandieu Jean Bouise....François Joachim Hansen....SS Officer Robert Hoffmann.....SS Lieutenant Karl Michael Vogler....Dr. Müller Madeleine Ozeray.....Julien's Mother

Phillipe Noiret | Yje të Kinemasë Botërore!

Phillipe Noire (Filip Nuaie) 1930 - 2006 "Yll" i Kinemase franceze por edhe asaj boterore, ne fakt nuk ka qene aspak nje nxenes i mire apo student i zoti. Ka nderruar disa here shkollat ne Paris,...

Marlon Brando | Yje të Kinemasë Botërore!

Marlon Brando 3 prill 1924 – 1 korrik 2004 Aktor dhe regjisor me nje karriere te gjate artistike rreth 60 vite. Eshtë konsideruar gjerësisht të jetë një nga aktorët më të mëdhenj dhe më me ndikim i...

(VIDEO) FILMI “ORKIDEA E ZEZË” !

Kinemaja Boterore Filmi "Orkidea e zeze" (The Black Orchid) Me aktoret e njohur: Sofia Loren dhe Entoni Kuin. ___________ Vazhdimi i filmit.....   Titulli ne original “The Black Orchid”, eshte nje film klasik amerikan prodhuar ne vitin 1958...

Sofia Loren | Yje të Kinemasë Botërore!

Sofia Loren, ose Sofia Villani Scicolone, ka lindur ne Rome me 20 Shtator 1934, njihet si nje aktore dhe kengetare italiane. Eshte nje nder aktoret me te njohura te kinematografise boterore. Nena e saj Romilda Villani...

(VIDEO) FILMI “BURRI ME PANTALLONA TE SHKURTRA”!

FILMI ITALIAN - "BURRI ME PANTALLONA TE SHKURTRA" Titulli i origjinalit "L'uomo dai calzoni corti" - 1958 i perket kinemase klasike italiane, viteve te arta te saj. Regjia : Glauco Pellegrini Aktoret: Edoardo Nevola: Salvatore, i quajtur "pagnottella" Edoardo...

YJE TË KINEMASË BOTËRORE | SILVANA PAMPANINI (1925-2016)

Silvana Pampanini (1925-2016) Aktore e shquar italiane e viteve 50-te - 60-te. Regjisore dhe kengetare! Nini Pampan u lind ne Rome me 25 shtator te 1925 . Nje aktore e madhe italiane (ndoshta me e madhja) ne vitet...

Kinemaja italiane | “Neorealismo” & “Cinema d`Autore”!

Kinemaja italiane 50-te! Il neorealismo & Il Cinema d`Autore" Mbas luftes se II-te boterore (1945 -1953) lindi "Neorealizmi", nje periudhe artistike dhe kulturore e cila i perket te gjitha formave te artit, por qe gjen pikerisht...