SANDER PROSI NE PANTEONIN E PAVDEKESISE!

0
1017

“Artisti i Popullit” ne panteonin e pavdeksise. Ikone e aktrimit shqiptar!

Sander Prosi (1920 – 1985) ka kohe qe i mungon skenes shqiptare, por jo shpirtit shqiptar. A i ka mbetur perjetesisht ne pelikul si simboli lapidar i perpjekjeve per driten e dijes, i udhes se shkronjave shqipe dhe pavaresine shqiptare.
Eshte zeri dhe imazhi i tij qe do te na prije udhen drejt mijevjecareve te rinj, me te vetmen pasaporte, identitetin tone si shqiptar. Ndaj ne memorien e kombit ai do te jete perjetesisht, ne panteonin e pavdeksise.

Për më se tri dekada Sandër Prosi krijoi mbi 80 role në teatër dhe kinematografi, të shkëputura këto nga 75 vepra të autorëve të huaj dhe vendas. Klasi i tij aktorial bëri që asnjëri prej tyre të mos i ngjajë tjetrit. Ata ishin aq të ndryshëm dhe për këtë qëllim u bënë mjaft popullorë dhe të pëlqyer nga publiku. Trupi i drejtë, pamja fisnike, një nur i pakrahasuar skenik, vështrimi i ngrohtë, plastika dhe forca e fjalës së tij, zëri i veçantë i dhanë këtij aktori përmasat e një artisti të madh të skenës, që u gdhend natyrshëm te publiku.


Artisti nepermjet monologut te brendshem zberthente gjithe shqetesimet, preokupacionet e mendimet e personazhit. Nje artiste me nje profil krijues teper fin, teper te vecante. Tek Sander Prosi vihet re individualiteti qe e karakterizon, jo vetem ne ate cka ai ka bere, por edhe ne unitet mendimi dhe ndjenja. Si aktor i zgjuar depertoj ne thellesi te roleve deri ne skutat me te erreta te tyre duke zberthyer deri ne detaj psikologjine e personazhit. Ka luajtur role nga me te ndryshmet dhe asnjehere nuk ka qene i njejte. Njeh mjaft bukur boten emocionale te personazhit. Rolet e interpretuara prej tij jane sa jetesore dhe te natyrshme, ku ne gamen e interpretimeve spikat thjeshtesia.
Ai luan ne teater dhe se imiton jeten por e ngre ate ne nivelin e te pamundures ku shkelqen estetika e larte. Ne monologjet e dramave te interpretuara prej tij nderthuret bukur tragjikja, komikja, aktori kalon nga nje situate tek tjetra duke ruajtur ndjenjen e mases. Ai ben si i cmendur, por thelle brenda tij eshte vetedija e artistit per te kuptuar thelbin e rolit, mesazhin e publikut. Artisti i Popullit regjisori Piro Mani eshte shprehur “Sandri sikur ka lindur per te luajtur Horatin tek “Hamleti”. Sandri eshte nder figurat me te realizuara”. Vete aktori Sander Prosi eshte shprehur: “Talenti zhvillohet nga ndjenja e dashurise per punen”.

Arti i Sander Prosit spikati qysh nder figurat e interpretuara nga vitet 1953 ku interpreton Von Shubes, Vata, kamarieri Mitka, vazhdon me Zabelinin, shkelqen tek Prefekti ku artisti shpalos nje game te gjere situatash komike me mjeshteri te pazakonte. Ne rolin e Isa Boletinit u shqua si interpret i atdhetarit te flakte, luftetarit te madh te lirise me te cilin u identifikua ky talent brilant. Disa nga rolet e tij me te spikatura ne skenen e teatrit, te cilat jane interpretuar me origjinalitet krijues, me emocione dhe tipare te veçanta kombetare, edhe pse keto vepra ishin te gjymtyara prej kendveshtrimit ideo-politik te kohes, prap se prape keto role kishin karakteristikat dhe veçorite e tyre.

Veprimtaria ne Teater:
(1948 – 1971 )
Teatri Popullor
1948 – PREFEKTI..........Shaqir Aga
1949 – RRENJE TE THELLA.......Sherifi
GUVERNATORI I PROVINCES.....Kol. Xhemo Hill
KARAKTERI MOSKOVIT.......Druzhinjin
1950 – MUKUR DUBRAVA....Pavel Krubla
1953 – HALILI DHE HAJRIA.....Bejtash Aga
1954 – REVIZORI.....Kamarieri i hanit
1953 – OTELLO......
1953 – PERMBYTJA.....Leon Shtube
1954 – TOKA E JONE.......Vata
1955 – DASMA E MADHE....Zija Beu
NE KOPSHTIN E JARGAVANEVE...Riboev
PROCESI I LAJPCINGUT........Vogti
1955 – FAMILJA E PESHKATARIT............
1956 – QINGJI I TERBUAR...Mitika Jonesku
1956 – ARMIQTE....Zakov Barein
SUKSES NE JETE.....Pjeter Avarini
1957 – DETYRA....... Toger Rrapo
1957 – INTRIGE DHE DASHURI..Kamarieri
I CUDITESHMI.....Piktori Qamil
NE GJENEVE..................................
ORET E KREMLINIT.......................
1957 – SHTATE SHALJANET...Vuksan Gjoni
TE RINJTE..........
1959 – GRATE GAZMORE TE UINDSORIT..Pore`
NJE LETER E HUMBUR..................
NE TUFAN.........Dik Bajraktari
1960 – HAMLETI....Morati
1960 – DRAGOI I DRAGOBISE...Isa Boletini
1961 – NJERIU ME PUSHKE...........
DJALI PLAGEPRISHES....Lembit Padanja
DHELPRA DHE RRUSHTE..............Ezopi
TRIMI I MIRE ME SHOKE SHUME...Moisi Golemi
1962 – MBI GERMADHA...Fuati
1962 – ARTUNI....Gai Kurunzani
RRESHQITJA.......Stavri
1963 – VOTRA E HUEJ....Marku
1963 – OTELLO.....Otelloja
1963–FUNDORJA E SKUADRES..Granatov
1964 – MONSERRA...Monserra
1964 – OTELLO.....Otello
1964 – XHAXHA VANJA..........
1966 – MBRETI I LIRE...Konti i Glosterit
MURI I MADH I PAKAPERCYESEM..He Cung / Nr 78
14 VJEC DHENDERR...Vangjeli
TRI TE SHTENA PUSHKE.....Ali Beu
PERKOLGJINAJT........Gjoni
1967 – CUCA E MALEVE.....Hetuesi
1968 – CATIA E TE GJITHEVE...Xha Nini
FYTYRA E DYTE.....Andrea
1969 – SHOKET...........................
NJEZET DITE....................
MBAS DY VJETESH.......................
1970 – I PAZEVENDESUESHMI...Kandidati i Shkencave
1971 – NJE NUSE PER STACIN...Rregjizori
ARTURO UI...Avokati
NJE DIMER I SHKURTER....Piktori
etj......
Burimi: Gazeta te ndryshme shqiptare online, “Teatri popullor” / Arkiva & Channel One. 25 Mars 2015. U rishikua me 28-12-2020

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply