(VIDEO) Filmi francez “Zhos profesionisti”!

2
1353

“ZHOS PROFESIONISTI”
“The Professional” (titulli origjinal: Le Professionnel) është një film francez thriller aksion i realizuar ne vitin 1981 me regji nga Georges Lautner. Ne film interpreton aktori i mirenjohur , ylli i kinemase boterore Jean-Paul Belmondo ne rolin kryesor. Filmi bazohet në romanin e vitit 1976 “Vdekja e një kafshe me lëkurë të hollë” te Patrick Alexander romani i cili u vlerësua me çmime.

Filmi ishte një sukses komercial pas shfaqjes së tij  dhe ishte filmi i katërt më i ndjekur në Francë në v. 1981 pas “La Chèvre”, “Raiders of the Lost Ark” dhe “The Fox and the Hound”, duke shitur 5,243,559 bileta. Muzika u kompozua nga Ennio Morricone, dhe tema kryesore “Chi Mai” u bë një hit instrumental dhe klasik pasues. Skena e famshme e fundit e filmit u realizua në Château de Maintenon.

SHIKOJE FILMIN E PLOTE EDHE NGA KANALI YNE NE PATREON. LINKU SI ME POSHTE 

https://www.patreon.com/posts/filmi-francez-98560845?utm_medium=clipboard_copy&utm_source=copyLink&utm_campaign=postshare_creator&utm_content=join_link

SHIKOJE FILMIN E PLOTE EDHE NGA KANALI YNE NE PATREON. LINKU SI ME POSHTE 

https://www.patreon.com/posts/filmi-francez-98560845?utm_medium=clipboard_copy&utm_source=copyLink&utm_campaign=postshare_creator&utm_content=join_link

Cast / Interpretojne
Jean-Paul Belmondo ……në rolin e Josselin “Joss” Beaumont
Robert Hossein ……le commissaire Rosen
Bernard-Pierre Donnadieu …….si inspektor Farges
Jean Desailly …….si ministër
Cyrielle Clair …….në rolin e Alice Ancelin
Marie-Christine Descouard …….në rolin e Doris Frederiksen
Elisabeth Margoni ……në rolin e Jeanne Beaumont
Jean-Louis Richard …….në rolin e kolonelit Martin
Michel Beaune ……si le capitaine Valeras
Pierre Saintons …….si presidenti N’Jala
Pascal N’Zonzi …….në rolin e Arthurit
Gérard Darrieu ……si instruktor Picard
Sidiki Bakaba ……si le burgnier évadé
Dany Kogan ……si rreshter Gruber
Marc Lamole ……si le serveur d’hotel
Radisa ”Steve” Jovanoviq ……si polic

 

SHIKOJE FILMIN E PLOTE EDHE NGA KANALI YNE NE PATREON. LINKU SI ME POSHTE 

https://www.patreon.com/posts/filmi-francez-98560845?utm_medium=clipboard_copy&utm_source=copyLink&utm_campaign=postshare_creator&utm_content=join_link

____________
Mundesoi per spektatorin shqiptar online: Kinematografia Shqiptare” – Shkurt 2023


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

2 COMMENTS

Leave a Reply