Lisenko Malaj (1953-2018) | “Meteorë” të skenës!

1
3772

Liseno Malaj (1953 – 2018)
Regjisor, aktor!

U lind ne Vlore me 3 dhjetor 1953. U diplomua ne artet dramatike, ne Insitutin e Larte te Arteve ne Tirane. Fillimisht interpretoi ne kinomedine e I. Zhabjakut “Karnavalet” (1980). Ne vitin 1982, punon si asistent me regjisorin Esat Musliu, Kristaq Dhamo, Dhimiter Anagnosti, Spartak Pecani etj. respektivisht ne disa filma si “Rruga e lirise” 1982, “Gracka” 1983, “Vendimi” – 1984, “Guret e shtepise sime” – 1985, “Te mos heshtesh” -1985.

Filmi i tij i pare si regjisor ishte “Tre dite nga nje jete” – 1986 . Filmi “Misioni pertej detit” – 1988 ishte filmi me i suksesshem i tij. Me 1992 xhiron filmin “Vdekja e burrit” qe do te jete edhe ai i fundit per te. Mbas 1992-shit emigron me familje ne Itali. Per realizimin e filmit dokumentare “Pranvera dy hapa prane” – 1985, u nderua me Cmimin e Trete ne Festivalin e 6-shte te Filmit Dokumentare dhe Vizatimore.

Filma te tjere si regjisore: “Shpresa” – 1988, ku interpreton edhe si aktor, “Shpella e pirateve” – 1990. Nderron jete me 4 mars 2018 ne Itali mbas nje semundje te rende.
___________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013
Referenca: Enciklopedia e Kinematografise Shqiptare – Toena 2002 / A. T. Hoxha / f. 248.

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

1 COMMENT

  1. sipas intervistes se Mirush Kabashit – cikli “Perballe” i DigitAlb, Lisenko Malaj u njoh me te shoqen Aferdita ne skenat e xhirimit te Karnavaleve, e cila luajti Nasten.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here