FAQE ALMANAKU | NDODHI MË 1 MARS!

0
901

Kalendar ngjarjesh ne artin skenik | 1 mars!

Dita e pare e muajit mars eshte e mbushur me ngjarje.

Kjo date shenon lindjen e 7 artisteve shqiptare:
aktores se mirenjohur, te paharruaren Hajrie Rondo (1951 – 2017), aktorin e shquar te teatrit korcar dhe te kinematografise sone, Thimi Filipi (1926-1990), aktorin e humorit Todi Llupi, regjisorin e filmit Albert Xholi, aktoret e teatrit dramatik “Zihni Sako” te Gjirokastres, Nikolla Llambro dhe Mehmet Belaj , si dhe nje tjeter aktor i teatrit te varietese shkodrane, te paharruarin Smajl Alia (1945 – 2015).

Me 1 mars, ndahet nga jeta kompozitori i shquar Agim Krajka (1937-2021). Nderim dhe respekt!

Gjithashtu me 1 mars, jane dy premierat e filmave te Kinostudios “Shqiperia e Re”, “Nje nate pa drite” (1982) dhe “Nje vonese e vogel” (1983) qe u shfaqen perkatesisht ne Shkoder e Tirane.

_______________
Kinematografia Shqiptare nje faqe publike ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us:
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply