Kujtim Prodani (1963 – 2021) | Homazh!

0
3507

Kujtim Prodani (1963 – 2021)
Kompozitor, kengetare!

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Eshte akoma e ndjeshme humbja e madhe i ndarjes nga jeta para kohe i nje artisti te tille.

Lindi ne Tirane me 12 mars 1963.
Kreu studimet ne ILA, Insitutin e Larte te Arteve per muzike.

Pervec veprimtarise tjeter muzikore te tij ka kompozuar edhe muziken e filmave: “Ngjyrat e moshes” (1990), nderuar me cmim te vecante per muziken, “Une e dua Eren” (1990) si dhe filmin e metrazhit te shkurter “Bela” (2011).

Eshte autore i 57 teksteve kengesh. Merr pjese per here te pare ne Festivalin e Kenges ne RTSH ne vitin 2003 edicionin e 42-te me kengen “Ju te dashurat e mia”.

Eshte i biri i artisteve te shquar ne fushen e muzikes, Agim Prodanit dhe Anita Takes. U nda nga jeta me 6 janar 2021 nga Covid-19 te cilit i kishte krijuar edhe nje kenge.
_____________
Kinematografia Shqiptare, mars 2021

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.