Telenovela “Skllavja Izaura” | Lucélia dos Santos dhe Rubens de Falco!

0
964

Lucélia dos Santos, Rubens de Falco dhe telenovela e fameshme e viteve `70-te “Skllavja Izaura”!

Spektatorit te vemendeshem shqiptar te viteve 80-te, menjehere i kujtohen protagonistet e telenoveles braziliane “Skllavia Izaura”. Por kush ne te vertete ishin keto aktore braziliane? 

Maria Lucelia dos Santos – Izaura
Ka luajtur rolin kryesor ne telenovelen me famoze te vitit 1976, “Skllavja Izaura”. Ka lindur ne Santo André, me 20 Maj 1957, nje aktore dhe rregjizore e teatrit, kinemase dhe televizionit ne Brazil. Ka deputuar ne ekranin e filmit televiziv pikerisht me telenovelen e Izaures e cila do ta beje famoze qe me “goditjen e pare” , nje dashuri me shikim te pare me kinemane!

Për rolin e Izaures në telenovelën “Skllavja Izaura” mori vleresim Nderkombetar “Red Globe” të vitit 1976, film i transmetuar në mbi 80 vende. Nder keto vende qe u “ngri” para ekranit ishte edhe vendi yne Shqiperia, ku per kohen u be filmi me i ndjekur…

Maria Lucélia dos Santos në moshën 9-vjeçare, dëgjoi aktoren Cacilda Becker në radio e cila u bente thirrje fëmijëve të bënin një audicion për një rol në një nga shfaqjet e saj, por nëna e Marias nuk e lejoi të performonte. Megjithate “Izaura” kishte zhvilluar një shije për artet skenike që kur kishte parë shfaqjen “A. Moreninha”, me protagoniste Marília Pêra, në një udhëtim shkollor. Lucélia ishte plotësisht e magjepsur nga shfaqja dhe vendosi që ajo të ishte një aktore për pjesën tjetër të ditëve të saj.

Keshtu bëri debutimin e saj në skenë në moshën 14-vjeçare, në shfaqjen për fëmijë “Dom Chicote Mula Manca e seu fiel companheiro Zé Chupança”, duke zëvendësuar aktoren Débora Duarte, e cila ishte zhvendosur në Rio de Zhaneiro për të luajtur në telenovelën “Rede Globo Bicho do Mato”. Aktorja ne fjale u ftua më pas nga Eugênio Kusnet për të marrë pjesë në kursin e tij intensiv dy-vjeçar të arteve interpretuese. Pas kursit, Lucélia luajti në një produksion të Godspell, i cili u prezantua në një tendë cirku në lagjen Rio de Janeiro të Botafogo.

Pasi mbaroi shkollën e mesme në Rio, ku bëri testin vestibular për Mjekësi me një imponim të babait të saj ajo nuk arriti të hynte në Universitet, pasi tashmë ishte e përfshirë thellë me karrierën e saj të aktrimit. Lucélia punoi si recepsioniste në një klinikë për humbje peshe, përpara se të luante në produksionet e shfaqjeve “The Rocky Horror Show” dhe “Transe nr 18”. Për shkak të suksesit të saj në fazën fillestare, Lucélia u ftua të luante në filmin “Paranóia” në vitin 1976, në moshën 19.

Pas tre roleve të tjera të vogla në filma të pasuksesshëm, në të njëjtin vit ajo mori rolin kryesor në “Escrava Isaura”, i cili tregon historinë e luftës së një skllaveje me lëkurë të bardhë për të gjetur lumturinë gjatë Perandorisë Braziliane.

CMIME DHE TITUJ
Lucélia eshte nje aktore e shquar dhe regjisore e zonja per kete ajo ka fituar çmime të shumta brenda dhe jashtë Brazilit. Në Brazil, ajo fitoi trofeun “Candango” të Festivalit të Filmit Brasília për aktoren më të mirë për interpretimet e saj në filmat “Engraçadinha” (1981) dhe “Vagas Para Moças” te Fino Trato (1993). Në vitin 1982 ajo fitoi trofeun “Kikito” për aktoren më të mirë për interpretimin e saj në “Luz del Fuego” në Festivalin e Filmit Gramado.

Në vitin 2002, dokumentari i saj “Timor Lorosae” mori çmimin e publikut në Festivalin e Filmit Recife. Përveçse u bë aktorja e parë që mori çmimin “Golden Eagle” për aktoren më të mirë të huaj në Kinë, në 1985, Lucélia u nderua me medaljen “Jewel of China” në 2004 për përpjekjet e saj në bashkimin e kulturave kineze dhe braziliane. Ajo ishte në shoqërinë presidenciale të Fernando Henrique Cardoso në Kinë, ku u përshëndet ngrohtësisht nga kryeministri Deng Xiaoping.


 

Rubens de Falco da Costa (19 tetor 1931 – 22 gusht 2008) –
Leoncio, zuzari i madh i drames braziliane!

Ishte një aktor brazilian më i njohur për punën e tij në telenovela, veçanërisht portretizimin e tij si pronar skllav në telenovelën e vitit 1976, “Escrava Isaura” (Skllavja Isaura) dhe telenovelen tjeter te vitit 1986 “Sinhá Moça” (Zonjusha e Vogël).

De Falco lindi në São Paulo, Brazil më 19 tetor . E filloi karrierën e tij të aktrimit në teatrin lokal. Në vitin 1955, u bashkua me grupin “Os Jograis”, të São Paulo, dhe interpretoi pranë aktorëve të tillë si Ruy Afonso, Italo Rossi dhe Felipe Wagner. Bëri debutimin e tij në kinema në vitin 1952 në filmin “Apassionata”, për “Companhia Cinematográfica Vera Cruz”.
Në televizion, ai pati pjesë të spikatura në telenovela si O Rei dos Ciganos (1967), A Rainha Louca (1967), O Passo dos Ventos (1968), Gabriela (1975), O Grito (1975), Escrava Isaura (1976) , Dona Xepa (1977), A Sucessora (1978) dhe Sinhá Moça (1986).

Ndoshta puna e tij më e njohur erdhi në vitin 1976, kur ai portretizoi zuzarin mizor Leôncio Almeida, një pronar i fuqishëm ferme dhe pronar i pamëshirshëm skllav në telenovelën “Skllavja Izaura”. Personazhi i De Falco, Leôncio Almeida, ra në dashuri me një nga skllevërit e tij, të luajtur nga aktorja braziliane Lucélia Santos.

Escrava Isaura u prit jashtëzakonisht mirë globalisht dhe u bë hit në Afrikë, Evropën Lindore dhe Amerikën Latine. Escrava Isaura ishte telenovela e parë e transmetuar ndonjëherë në Poloni dhe Bashkimin Sovjetik dhe u bë seria e parë televizive që u transmetua në Kinë me aktorë të huaj në rolin kryesor. Rubens de Falco, i cili luajti Leôncio Almeida si një nga keqbërësit e tij të njohur, u quajt “zuzari i madh i dramës televizive braziliane” nga Lucélia Santos.

Ai përsëri portretizoi një pronar të fuqishëm ferme dhe pronar të pamëshirshëm skllavi, zuzarin mizor Baron de Araruna në telenovelën e vitit 1986, Sinhá Moça së bashku me Lucélia Santos, e cila luajti këtë herë si vajza e tij rebele. Roli i fundit televiziv i De Falco ishte si Almeida në 2004 në xhirimin e Rede Record të A Escrava Isaura dhe roli i tij i fundit në film ishte si Deputado Ernesto Alves në 2008 në Fim da Linha.


TELENOVELA “SKLLAVIA IZAURA”

Telenovela, e bazuar në romanin me të njëjtin emër të shkrimtarit abolicionist të shekullit të 19-të, Bernardo Guimarães, është programi më i dubluar në historinë e televizionit botëror, sipas një hulumtimi të kryer nga “Good Morning America”.

Përpara se të ftohej për rolin kryesor nga shkrimtari Gilberto Braga dhe regjisori Herval Rossano, Lucélia ishte refuzuar disa herë nga Globo. Ajo madje mori një rol në “Estúpido Cupido”, por ai nuk u përfundua për arsye financiare.

Escrava Isaura arriti sukses në mbarë botën. Telenovela braziliane u bë programi më popullor në historinë e televizionit polak në kohën e transmetimit të tij origjinal, duke arritur më shumë se 81 përqind të aksioneve. Ishte shfaqja e parë e luajtur nga një aktore kryesore jo-kineze e transmetuar në Republikën Popullore të Kinës, përveçse ishte telenovela e parë e shfaqur në ish-Bashkimin Sovjetik, ku pati një tërheqje të gjerë. Fjala “fazenda” (portugeze: fermë) u bë me shaka një sinonim për pronat e vogla të tokës të dhëna nga qeveria përmes programit të saj ekonomik të perestrojkës.

Në emision “fazenda” përdoret si sinonim i plantacionit.

Po keshtu edhe ne Shqiperi familje te tera nguleshin perpara ekranit ne netet kur filmi transmetohej nga i vetmi kanal televiziv i asaj kohe – TVSH. Nderkohe teleshikuesi i sotem shqiptar (ne mes te tjerave i hapur me boten) qe ka mundesine e dhjetra kanaleve vizive shqiptare, kohen dhe mundesine e nje kulture te avancuar perendimore, zbrapset me nje hap dhe kufizohet “duke u edukuar” me telenovelat turke dhe……. “Big Brother”. Ne fund te fundit, c`faj kane shikuesit kur ushqehen dhe jane te “detyruar” te ndjekin mediat vizive (propagande e politikes aktuale) te nje niveli te dobet artistik e kulturor?

Eksluziviteti ne kete faqe mban daten 18 qershor 2023
Nga: P. Bj
____________________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply