(VIDEO) Filmi “Festë e madhe”!

0
922

 

FILMI DOKUMENTAR I KINOSTUDIOS “SHQIPERIA E RE”

Feste e madhe
Përshkrimi: Pejsazhe, fusha te punuara, peme te lulezuara. Koreografi ne makine duke ecur. Podiumi ku kercejne fshataret. Koreografi takohet me fshataret dhe flet me baben e Cuces. Ai duke pare vallen.

Cuca del dhe fillon te kerceje, koreografi incizon.

Cuca te tjera kercejne. Cuca dhe ansambli kercejne vallen ne gare. Shtylla te tensionit te larte. Xixiellima uji ne lume. Panoramre nga malet te diellli. Stalaktike, hidrocentrali. Ne makine koerografi dhe Cuca. Ata te dy ne qytet, Cuca sheh vitrinat. Hyjne ne pallatin e Operas. Ne korridore, nga dyert shohin kengetare qe kendojne. Zeliha Sina duke kenduar. Ajo sheh vajzat e vogla duke ushtruar. Perplaset me disa vajza dhe iken me vrap. Del nga pallati dhe u hedh per te ngrene peshqeve. E mer koreografi dhe te dy se bashku hyjne ne sallen e operas. Vallja e Shupalit.

Mbas nje hezitimi Cuca filon te kerceje bashke me te tjerat qe e presin shume ngrohte. Kalaja e Krujes. Kercejne vallen e shqipeve. Cuca ne rruge. Nje femije fryn nje tullumbace. Vallja e Gores. Valltaret kercejne ne debore. Panorame e fshatit.

Autobuzi ecen neper rruge. Ata jane nisur ne turne. Shkojne ne repartin e metalurgjise. Japin shfaqje ne repart. Kenge dropullite. Shufra hekuri te zjarrte qe dalin nga furra. Ata ecin me autobuz. Fusha me duaj me grure. Kercejne vallen e Librazhdit. Duken helikopteret.

Ujvara, nje varke ecen ne lume, vajzat qe shikojne. Vallja e Prespes. Femijet lozin ne park, pulbardhat kercejne. Kendon Xhevdet Hafizi. Femijet ecin ne pyll. Busti i Ndrek Ndue Gjokes.

Butrinti. Baleti kercen ne Butrint. Ne Rinas nisen per jashte. Cucen e percjellin koreografi dhe baba. Ne avion Cuca sheh panoramat e maleve dhe fushave te mbjella. Sukseset ne Egjipt, Vjetnam, Kine, Austri, Finlande, Itali, Jugosllavi, si edhe Dizhon, France, ku ansambli yne i kengeve dhe valleve merr cmimin e pare ne festivalin nderkombetar folklorik. Baleti parakalon ne 1 Maj. Fishekzjarret. Baleti kercen ne sheshin “Skenderbej”.

Operator: Jovan Kondakci

Koreografe: Panajot Kanaci, Agron Aliaj, Besim Zekthi, Gezim Kaceli

Interpretojne: Liliana Cingu, Timo Flloko

Bashkëpunëtorë: Donika Muçi, Fahri Jukniu, Llazi Kenuti, Llukan Bushi, Liliana Tesho, Skender Nuzi, Muhamet Zemblaku, Vangjel Myzeqari
Skenari: Kiço Blushi
Muzika: –
Producent: Kinostudio “Shqiperia e Re”
Viti: 1973
Kohëzgjatja: 60 min

(AQSHF)

_______________
Kinematografia Shqiptare qe ne vitin 2013


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts to your email.

Leave a Reply