Federico Fellini (1920-1993): “Kinematografia është mënyra e drejtpërdrejtë……

0
491
Federico Fellini

Rubrika e thenieve te mencura

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Regjisori italian me fame boterore Federico Fellini (1920 – 1993) e ka cilesuar kinemane keshtu:
“Kinematografia është mënyra e drejtpërdrejtë për të hyre në garë me zotin”

Federico Fellini mban titullin “Cavaliere di Gran Croce”

20 janar 1920 – 31 tetor 1993)
Ishte një regjisor i shquar italian. Felini njihet për stilin e tij të veçantë, i cili ndërthur imazhet fantazi dhe barok . Mbahet zyrtarisht si një nga kineastët më të mëdhenj dhe më me ndikim të të gjitha kohërave. Filmat e tij janë renditur lart në sondazhet kritike . sic eshte “Cahiers du Cinéma dhe Sight & Sound” i cili rendit filmin e tij të vitit 1963 “8+1⁄2” si filmin e 10-të më të mirë.

Filmat më të njohur të Felinit përfshijnë “La Strada” (1954), “Nights of Cabiria” (1957), “La Dolce Vita” (1960), “8½” (1963), “Juliet of the Spirits” (1965), segmenti “Toby Dammit” i Spirits of the Dead. (1968), “Fellini Satyricon” (1969), “Roma” (1972), “Amarcord” (1973) dhe “Casanova e Fellinit” (1976).

Felini u nominua për 16 çmime Oscar gjatë karrierës së tij, duke fituar gjithsej katër në kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj (më së shumti për çdo regjisor në historinë e çmimit). Ai mori një çmim nderi për Arritjen e Përjetshme në Çmimet e 65-të të Akademisë në Los Anxhelos. Fellini gjithashtu fitoi “Palmën e Artë” për “La Dolce Vita” në vitin 1960, dy herë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Moskë në 1963 dhe 1987, dhe “Luanin e Artë” të Karrierës në Festivalin e 42-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia në vitin 1985. Në listën e 2002 të “Sight & Sound” regjisorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Fellini u rendit i dyti në sondazhin e regjisorëve dhe i 7-ti në sondazhin e kritikëve.

__________________
Kinematografia Shqiptare ne aktivitet qe ne vitin 2013

Follow us :
Blog: https://albaniancinematography.blogspot.com/
Vimeo: Kinematografia Shqiptare (vimeo.com)
Facebook: https://www.facebook.com/ksh.faqjazyrtare
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCDRYQ5xCyGkfELm3mX8Rhtw

 


Discover more from Kinematografia Shqiptare - Sporti

Subscribe to get the latest posts sent to your email.