Raundi i 8-të i ndeshjeve eliminatore! Shqiperisë nuk i mjafton vetem deshira!

0
857

Shqiperisë nuk i mjafton vetem deshira!

E marte: 12 tetor 2021
GR I
Shqiperi – Poloni 0-1 / Angli – Hungari 1-1 / San Marino – Andorra 0-3

Shpresat për te vajtur ne finalet e Kupës se Botës per Kombetaren ka të ngjarë të shkojnë keq, pas kesaj humbje të ngushtë në shtëpi në një ndeshje të pezulluar për disa minuta pas golit të Polonisë.

Ishte nje takim i tensionuar me pak raste (vetëm një për mysafirët në pjesën e parë). Do te ishte minuta e 77 -të kur polakët zhbllokuan rezultatin, me krosimin e Mateusz Klich që i dha Karol Swiderski shansin për të shënuar pas nje gjuajtje diagonale.

Sidoqoftë, gjyqtari detyrohet të pezullojë lojën për shkak të mosmarrëveshjeve që përfshijnë hedhjen e shisheve, por praktikisht asgjë nuk ndodh me tutje kur te dyja skuadrat rikthehen në fushë. Polonia tani ka vendin e dytë në duart e veta. Zhgenjen Shqiperia. Nuk arrihet kualifikimi nese nuk gjuan ne porten kundershtare ne ndeshje te tilla vendimtare.

Klasifikimi
Angli 20 pike, Polonia 17, Shqiperia 15, Hungaria 11, Andorra 6 e San Marino 0.


Ndeshjet e tjera 

Raundi i 8-te i ndeshjeve eliminatore per zonen europiane u zhvillua ne datat 11-12 tetor 2021.
Rruga drejt finaleve te Boterorit ne Katar 2022 eshte ne hapat final. Fillojne te shfaqen skenaret e skuadrave qe do te kualifikohen. Te parat e cdo grupi kalojne direkt ne keto finale, ndersa te dytat do te bejne “spareggio”, pre-eliminatore.
Gjermanet jane skuadra e pare qe kualifikohet ne finalet e boterorit.


Holanda e lehte kunder Gjibraltarit qe i shenon 6-0; Godet Rusia ne Maribor, tani ne shkeputje ne renditje. Fitojne Uellsi, Rep Ceke, Rumoani e Turqia . Barazojne Kroacia e Slovakia. “Poker” e gjermaneve ne Maqedoni dhe Islandes ne Lihtenstein.

Rezultatet:
E hene 11 tetor

GR. E
Bjerusia – Rep Ceke 0-2 / Estoni – Uells 0-1
Klasifikimi:
1. Belgjika 16 pike; 2. Rep Ceke 11 pike; 3. Uells 11 pike; 4. Estonia 4 pike; 5. Bjellorusia 3 pike

GR G
Holande – Gjibraltari 6-0 / Norvegji – Mali i Zi 2-0 / Letoni – Turqi 1-2
Klasifikimi:
1. Holande 19 pike; 2. Norvegjia 17 pike; 3. Turqia 15 pike; 4. Mali i Zi 11 pike; 5. Letoni 5 pike; 6 Gjibraltari 0 pike.

GR H
Kroaci – Slovaki 2-2 / Sloveni – Rusia 1-2 / Qipro – Malta 2-2
Klasifikimi:
1. Rusia 19 pike; 2. Kroacia 17 pike; 3. Slovakia 10 pike; 4. Qipro 5 pike; 5. Malta 5 pike

GR J
Maqedoni – Gjermani 0-4 / Rumani – Armeni 1-0 / Islanda – Litenshtein 4-0
Klasifikimi
1. Gjermani 21 pike; 2. Rumania 13 pike; 3. Maqedonia 12 pike; 4. Armenia 12 pike; 5. Islanda 8 pike; 6. Litenshtein 1 pike


E marte: 12 tetor 2021
Maele i dhuron kualifikimin per ne Boteror danezeve qe fitojne 1-0 kunder Austrise. Portogalia pa problem, 5-0 ndaj Luksenburgut. CR7 shenon nje tregolesh. Zvicera fiton ne Lituani 4-0 dhe arrin Italine me nga 14 pike sejcila. Italianeve mbase nuk do te mundet t`u mjaftoi barazimi, ndaj per te qene me te sigurte i duhet te fitojne kunder zvicerjaneve. Ne Tirane, hidhen shishe plastike nga tifozeria shqiptare dhe ndeshja nderpritet per rreth 25 minuta.

GR A
Portugali – Luksenburg 5-0 / Serbia – Azerbaixhan 3-1
Klasifikimi
Serbia 17 pike , Portogalia 16, Luksemburgu 6, Irlanda 5 e Azerbaixhan 1.

GR B
Kosova – Gjeorgji 1-2 / Suedi – Greqi 2-0
Klasifikimi
Suedia 15 pike, Spanja 13, Greqia 9, Gjeorgjia dhe Kosova 4.

GR C
Bullgari – Iralnde e V 2-1 / Lituani – Zvicerr 0-4
Klasifikimi
Italia dhe Svicera 14 pike, Bullgaria 8, Irlanda e V. 5 dhe Lituania 3.

GR D
Kazakistani – Finlande 0-2 / Ukraine – Bosnje H. 1-1
Klasifikimi
Franca 12 pike, Ukraina 9, Finlanda 8, Bosnje H. 7 dhe Kazakistan 3

GR F
Danimarke – Austri 1-0 / Ishujt Faroe – Skoci 0-1 / Israeli – Moldavi 2-1
Klasifikimi
Danimarka 24 pike, Skocia 17, Izraeli 13, Austria 10, Ishujt Faroe 4 dhe Moldavia 1.

______________
© Material i rezervuar
Vizion Sportiv / Ora e Kampioneve 2013-2021

Follow us: 
Facebook : https://www.facebook.com/VizionSportiv
Dailymotion: https://www.dailymotion.com/kinematografiashqiptareartisporti 
Blog:  https://pierosportvision.blogspot.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here